Superkomputer pomoże Kubicy wygrywać

Szef BMW Sauber Mario Theissen ogłosił ostatnio, że zespół do którego należy Robert Kubica został wyposażony w nowy superkomputer Albert 3. Taka decyzja jest jednym z najważniejszych elementów przyszłorocznej strategii BMW Sauber.

Mario Theissen powiedział ostatnio, że "faktycznie niektóre z projektów rozwojowych zespołu nie spełniły jego oczekiwań". Dodał jednak, iż jest to dobra lekcja na rok 2009, w którym to BMW Sauber zamierza walczyć o tytuł.

Choć nie wiadomo jakie projekty rozwojowe miał na myśli Theissen, to już teraz widać zmianę w długofalowej strategii zespołu. Wiele ostatnich doniesień z branży IT wskazuje na to, że BMW Sauber zamierza skupić się na wzmocnieniu swojego zaplecza technologicznego.

Najnowsza deklaracja zespołu dotyczy superkomputera Albert 3, który BMW Sauber uruchomiło kilka tygodni temu. Albert 3 posiada 4224 rdzenie i 8448 GB pamięci. Jego szybkość przetwarzania danych wynosi 50,7 teraflopów, co daje możliwość wykonywania ponad 50 bilionów operacji na sekundę. Takie parametry oznaczają, że będzie to najmocniejsza tego typu maszyna w F1.

Albert 3 będzie używany głównie do badań typu Computational Fluid Dynamics (CFD). W przypadku BWM Sauber oznacza to de facto przeprowadzanie analiz i symulacji aerodynamiki bolidu wyposażonego w wirtualne komponenty. Superkomputer uwzględni również potencjalny wpływ planu toru oraz warunków pogodowych.

Cały proces CFD oraz wykorzystanie superkomputera skrupulatnie opisaliśmy w styczniowym artykule "Z wizytą w tunelu aerodynamicznym BMW Sauber F1" (na bazie Alberta2).