Superkomputer w służbie energii

HP dostarczy jeden z najszybszych na świecie superkomputerów do Laboratorium Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Będzie to najmocniejsza maszyna na świecie pracująca pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, obsługującego 1400 procesorów Intel Itanium.

HP dostarczy jeden z najszybszych na świecie superkomputerów do Laboratorium Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Będzie to najmocniejsza maszyna na świecie pracująca pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

PNNL zamówił superkomputer o wartości 24,5 mln USD. Dzięki ogromnej mocy obliczeniowej urządzenie umożliwi naukowcom przyspieszenie badań w projektach wymagających przetwarzania ogromnych ilości danych. Zamówiony superkomputer HP będzie jednym z najszybszych i najwydajniejszych komputerów z systemem Linux na świecie.

Nowy superkomputer HP będzie wyposażony w 1400 procesorów z serii Intel Itanium nowej generacji (o nazwach kodowych McKinley i Madison). Oczekiwana całkowita, maksymalna wydajność wyniesie 8,3 biliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (teraflopów), czyli ok. 8300 razy więcej niż współczesny komputer osobisty.

Superkomputer ma być w pełni gotowy do pracy na początku 2003 r. Oczekuje się, że będzie ponad 30-krotnie szybszy, będzie udostępniał ponad 50 razy więcej miejsca na dyskach i 10-krotnie więcej pamięci niż obecny komputer laboratorium PNNL, który w 1997 r. był jednym z najwydajniejszych komputerów na świecie.

Urządzenie będzie wykorzystywane do badania złożonych problemów chemicznych, leżących u podstaw nowych odkryć w takich dziedzinach, jak: nauki biologiczne, ruchy skorupy ziemskiej, inżynieria materiałów, chemia atmosfery i spalanie. Ponadto, superkomputer zostanie wykorzystany do badań w zakresie: geochemii, biochemii, wykrywania i składowania odpadów radioaktywnych oraz zarządzania nimi, biologii systemów, materiałoznawstwa, podstawowych badań chemicznych i informatycznych oraz katalizy.

Superkomputer będzie wyposażony w 1,8 terabajta pamięci i dyski twarde o pojemności 170 terabajtów.


Zobacz również