Superkomputery pomagają zrozumieć tajemnice Wszechświata

Superkomputery mogą się przydać nie tylko podczas modelowania wybuchów niewielkich rakiet rozsiewających jeszcze mniejsze ładunki wybuchowe. Dzięki ich mocy obliczeniowej możemy również ocenić, dlaczego Wszechświat wygląda dokładnie tak, jak wygląda oraz gdzie podziała się ciemna materia.

Oto nasza galaktyka, Droga Mleczna, taka, jaką była 3,4 miliarda lat temu. Obraz wygenerowano na podstawie obliczeń prowadzonych przez naukowców z University of California. Wzięto w nim pod uwagę ponad 200 milionów chmur pyłu. Jednostka w lewej dolnej części zdjęcia to 80 kiloparseków:

Nasza galaktyka przed ponad trzema miliardami lat (źródło: J Diemand/M Kuhlen/P Madau/UCSC, New Scientist)

Nasza galaktyka przed ponad trzema miliardami lat (źródło: J Diemand/M Kuhlen/P Madau/UCSC, New Scientist)

Na obrazie - jak twierdzą jego twórcy - widać pozostałości ciemnej materii, która utworzyła halo (poświatę) dookoła naszej galaktyki. Są to olbrzymie chmury atomów (?), które nie uciekły w przestrzeń międzygalaktyczną ani nie przyczyniły się do formowania gwiazd.

"Chmury" te zdołamy wykryć za pomocą teleskopu, który zostanie wystrzelony w przestrzeń w 2007 roku. Są one na tyle istotne, że stanowią prawdopodobnie aż 82 procent całkowitej masy Wszechświata - to one mogą zdecydować, że nasz Kosmos zacznie się pewnego dnia kurczyć (więcej ciemnej materii) albo że będzie rozszerzał się już zawsze stając się światem doskonale izotropowym i wrogim dla wszelkich form życia.

Obraz i film wygenerowano używając superkomputerów. Jak twierdzą naukowcy, wzięcie pod uwagę wszystkich zaobserwowanych oraz teoretycznych źródeł grawitacji było na granicy możliwości obliczeniowych współczesnych maszyn.

To, co udało się stworzyć, ma w najbliższym czasie zadecydować o teoriach astrofizyków w kwestii ewolucji Wszechświata oraz powstawania galaktyk. Wszyscy bowiem od dawna zgadzają się, że ciemna materia może zmienić nasze poglądy na rozwój Kosmosu, nikt jednak nie wie, jak daleko sięga jej wpływ...

Warto obejrzeć: film symulujący zachowanie materii w pobliżu rodzącej się Drogi Mlecznej (źródło: NewScientist.com)


Zobacz również