Superkomputery: wszystko, czego nie wiesz i o co bałeś się zapytać

Jaki jest najszybszy superkomputer na świecie? Czy mamy w Polsce bardzo wydajne maszyny? Jaka jest moc obliczeniowa wielkich maszyn i do czego się je wykorzystuje? Czy każdy mógłby złożyć superkomputer? Z jakich procesorów się je buduje? Czy da się łatwo przeliczyć teraflopy na megaherce? Która firma dominuje na liście TOP 500, czyli najwydajniejszych superkomputerów na świecie? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, a przy okazji posłuchamy wypowiedzi specjalistów z warszawskiego ICM - wybrańcami, którzy praktycznie każdego dnia mogą dotknąć najprawdziwszych superkomputerów.

W zeszłym tygodniu miała miejsce premiera kart graficznych opartych na chipsecie ATI Radeon X1900 (patrz artykuł: "Radeon X1900 XTX podnosi poprzeczkę"). Przedstawiciel firmy ATI, Chris Hook, powiedział nam wtedy co następuje: "...Ale żeby mieć wyobrażenie o wartości sprzętu [czyli karty opartej na nowym Radeonie - przyp. ŁB], posłużę się takim przykładem: prezentowany tu system z dwiema kartami CrossFire Radeon X1900, wyposażony w najlepsze podzespoły, kosztował sporo, bo około trzy tysiące euro. Jego całkowita moc obliczeniowa to 1,16 teraflopa. Tymczasem zaledwie 6 lat temu superkomputer DeepBlue o nieco mniejszej mocy obliczeniowej 1 teraflopa kosztował 50 milionów dolarów. (...) Tak więc dużo pieniędzy dziś okazuje się być śmiesznie małą kwotą wobec cen za taką samą wydajność 6 lat temu."

Rzeczywiście, nie ma w tym ani odrobiny czczej przechwałki: superkomputery starzeją się dokładnie tak samo, jak typowe stacje robocze. Budowa dużego klastra obliczeniowego trwa przynajmniej kilka miesięcy - czyli akurat tyle, by na rynku pojawiła się kolejna generacja wydajniejszych procesorów. A jeśli plany przewidują, że centrum wystartuje w przeciągu 2-3 lat, jego konstruktorzy mogą mieć pewność, że użyte w nim podzespoły nie będą należały już do ścisłej czołówki pod względem wydajności. Superkomputer to jednak nie tylko procesor.

Zobacz również:

  • Jak powstały nazwy największych firm technologicznych? Czy wiesz, co oznaczają?
Superkomputery: wszystko, czego nie wiesz i o co bałeś się zapytać

Charakterystyczny beczkowaty Cray - kształt komputera nie jest przypadkowy, twórcy maszyny po raz pierwszy natknęli się na granice wyznaczane przez stałe fizyczne

Superkomputer, klaster - co to jest?

Tak naprawdę trudno zdefiniować, którą maszynę należy nazwać "superkomputerem". Zależy to bowiem nie tylko od mocy obliczeniowej czy zajmowanej przez nią powierzchni, ale również od momentu, w którym jej się przyglądamy. Przeciętny pecet z procesorem AMD czy Intela taktowany zegarem 1 GHz byłby superkomputerem, gdyby przenieść go dwadzieścia lat wstecz.

Aktualizacja: 15 lutego 2006 14:21

Dodaliśmy film, w którym przedstawiciele ICM zdradzają historię instytutu, opowiadają o pierwszych maszynach w jakie był on zaopatrzony, a także starają się odpowiedzieć na pytanie czym jest superkomputer i czy tak naprawdę jest on nam do czegoś potrzebny.