Supermarket webmastera

Podczas naszych sieciowych wędrówek natrafiliśmy na bardzo ciekawą inicjatywę, skupiającą projektantów przeróżnych komponentów stron internetowych. Funkcjonujący od niespełna 3 tygodni serwis WebHandel, już zdążył zgromadzić sobie rzeszę wiernych użytkowników, sprzedających za jego pośrednictwem logotypy, skrypty, banery i szablony witryn.

Wydaje się ze wszechmiar właściwe, aby w polskim Internecie powstawało jak najwięcej tego typu serwisów, które stanowić mogą dobry start między innymi dla początkujących grafików, programistów, czy webmasterów. Również bardziej zaawansowani adepci sztuki tworzenia stron WWW, są w stanie prezentować i sprzedawać tu swoje prace.

Serwis pełni rolę 'supermarketu', gdzie w stosunkowo przystępnej cenie zakupić można szeroką gamę komponentów do budowy własnej strony. To właśnie z myślą o zabieganych internautach nie posiadających czasu, umiejętności oraz odpowiednich narzędzi, został skonstruowany WebHandel. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na szablon strony wykonany przez profesjonalne studio. Kwoty za wykonanie nawet stosunkowo prostego projektu mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Oferowane w 'supermarkecie webmastera' projekty, osiągalne są cenowo dla zdecydowanej większej części internautów (przykładowo, duża część szablonów stron nie kosztuje więcej, niż 100 złotych).

Udało nam się namówić Przemysława Fludera - właściciela i administratora serwisu WebHandel na krótką rozmowę:

DIGIT: Jakimi zasobami szablonów, logotypów, banerów i skryptów obecnie dysponujecie?

Przemysław Fluder: Obecnie w naszej bazie znajduje się około 170 szablonów, 22 skrypty, 7 banerów, 18 logotypów. Oczywiście te statystyki cały czas ulegają zmianom, bo jeżeli wstawiający projekt sprzeda go, wtedy albo my, albo użytkownik, usuwa go z naszej bazy danych. Można powiedzieć, że pomagamy promując projekty użytkowników. Dostajemy informację o sprzedanym, bądź kupionym projekcie. Mamy system informujący ile zapytań zostało wysłanych od i do użytkownika zainteresowanego projektem.

DG: Którą kategorią najbardziej są zainteresowani odwiedzający serwis? Ile do tej pory udało się sprzedać poszczególnych projektów? Jak duże jest zainteresowanie odwiedzających?

PF: Od początku istnienia serwisu sprzedaliśmy około 26 szablonów, nie wiemy ile zamówień odbyło się po za jego bramami, bo nikt na siłę nam się zwierzać nie musi. Zainteresowanie, to zdecydowanie szablony! Chociaż pomalutku zaczynają się rozkręcać skrypty.

DG: Czy za umieszczenie projektu w serwisie pobierane są opłaty?

PF: W chwili obecnej nie pobieramy żadnych opłat, serwis jest całkowicie darmowy. Ale szykujemy nowy wygląd serwisu, w którym za wysłanie smsa, będzie można wyróżnić swoją pracę na głównej stronie. Oczywiście nie będzie to żaden przymus i dalej za darmo będzie również można dodawać projekty.

DG: Ilu użytkowników (autorów projektów) zgromadził do tej pory serwis?

PF: W tej chwili mamy zarejestrowanych 224 użytkowników.

DG: Czy przewidywane są jakiekolwiek oferty promocyjne, przykładowo zakup całego pakietu (szablon, logo, skrypty)?

PF: Pracujemy w tej chwili nad rożnymi wariantami, mającymi na celu podnieść atrakcyjność kupna i sprzedaży prac. Na dniach wprowadzamy bazę firm hostingowych i ich krótką charakterystykę. Wprowadziliśmy domeny użytkowników na sprzedaż oraz chcemy wprowadzić dział związany z reklamą w polskim Internecie.

Więcej informacji: http://www.webhandel.pl


Zobacz również