Supernagrywarka LG

Najnowsze dzieło inżynierów połączonych sił firm LG i Hitachi daje użytkownikom pełną swobodę wyboru formatu zapisywalnego DVD. LG GSA-4040B to pierwsza na świecie nagrywarka akceptująca nośniki +/-R/RW oraz DVD-RAM.

Do tej pory wieloformatowe nagrywarki DVD były de facto urządzeniami obsługującymi dwa rywalizujące ze sobą standardy zapisywalnego DVD - kombinacje obejmowały połączenie "plusa" z "minusem" R/RW (napędy firm NEC, Sony, TDK) oraz "minusa" z DVD-RAM (produkty LG czy Panasonic). Najrzadziej w pecetowych nagrywarkach pojawia się właśnie DVD-RAM - najstarszy, a zarazem najmniej popularny z trójki formatów.

DVD-RAM przygotowano głównie do archiwizowania danych, nie dbano natomiast o zgodność z DVD-ROM i DVD-Video. Między DVD-RAM a "typowym" DVD są wyraźne różnice widoczne gołym okiem: nośnik DVD-RAM ma fabrycznie naniesione nagłówki sektorów, których nie uznaje standard DVD, a dane zapisywane są w obszarach "zakazanych" w specyfikacji DVD. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi plastikowa kaseta ochronna, ale krążek można z niej wyjąć. Wszystko to powoduje, że większość czytników DVD nie rozpoznaje płyt DVD-RAM.

Supernagrywarka LG GSA-4040B za 1349 zł kusi nie tylko odczytem płyt DVD-RAM, ale i ich zapisem z prędkością 3x, czego nie oferuje żaden konkurent. Również szybkości CD-RW odpowiadające napędowi 24/16/32 stawiają urządzenie LG poza zasięgiem rywali. Pozostałe parametry zapisu nośników +R/RW (odpowiednio 4x/2,4x) i -R/RW (4x/2x) oraz odczytu DVD-ROM (12x) są dziś standardem, choć do sprzedaży wchodzą już urządzenia o szybszym nagrywaniu obu wersji RW (4x).

Tuż przed zamknięciem numeru otrzymaliśmy do testów jeden z pierwszych egzemplarzy GSA-4040B - jeszcze bez pudełka, ale z pełnym wyposażeniem, obejmującym oprogramowanie zapisujące B's Recorder GOLD i B's CLiP firmy BHA, aplikację do montażu filmów Mediostream neoDVD 5, sterownik DVD-RAM, odtwarzacz PowerDVD XP 4.0, czysty nośnik DVD-RAM, kable oraz śrubki. Dołączona dokumentacja była w języku angielskim, lecz polski oddział LG Electronics obiecuje jej spolonizowanie.

W praktyce napęd LG sprawował się bardzo dobrze, ale niestety nie tak, jak można by oczekiwać na podstawie parametrów. Zapis CD-R trwał trochę dłużej niż w Sony DRU500A - prawdopodobnie z powodu stosowania aż czterech stref zapisu Z-CLV (zamiast trzech, jak w Sony). W szybkości odczytu CD-ROM supernagrywarka LG ustępowała niemal wszystkim rywalom, a w DVD-ROM wypadła tylko trochę powyżej przeciętnej. Zawiodły nas też wyniki kopiowania na nośniki DVD RW, bo GSA-4040B uzyskała najgorsze rezultaty. Złe wrażenie spotęgowało najwolniejsze jak dotąd kopiowanie audio - operacja zajęła jej ponad minutę więcej niż rekordzistom. Nagrywarka LG zrehabilitowała się jednak świetnymi wynikami zapisu na DVD R - rekordowym w "plusie" i tylko nieznacznie gorszym w "minusie".

Oczywiście sprawdziliśmy też wydajność w formacie DVD-RAM, ale okazało się, że kopiowanie plików z użyciem tego standardu trwa dwuipółkrotnie dłużej niż w przypadku płyt DVD RW. To zapewne efekt wbudowanej weryfikacji zapisu, której nie byliśmy w stanie wyłączyć. Co prawda, dzięki niej uzyskuje się wyższy stopień bezpieczeństwa danych, lecz kosztem zdecydowanego wydłużenia czasu nagrywania.

Informacje LG, tel. (22) 6061450,http://www.lge.pl

Cena 1349 zł