Supertani Photoshop dla studentów! Ale nie dla wszystkich i tylko do końca studiów...

Użytkownicy narzekający na wysokie ceny specjalistycznego oprogramowania stracili właśnie kolejny argument. W ofercie sklepu Vobis pojawiły się studenckie wersje pakietów oprogramowania Adobe - CS3 Design Premium i CS3 Web Premium - oraz narzędzi Photoshop CS3 Extended i Acrobat 8 Professional. Różnice w cenach pomiędzy studenckimi a komercyjnymi wydaniami tych produktów idą w tysiące złotych!

Wersje programów Adobe "dla Studentów" kosztują odpowiednio:

- Adobe Acrobat 8 Professional PL - 175 zł

- Photoshop Extended CS3 PL - 175 zł

- Creative Suite 3 Design Premium PL - 329 zł

- Creative Suite 3 Web Premium PL - 329 zł.

Podane ceny zawierają podatek VAT. W przypadku pakietów Design i Web możliwa jest sprzedaż ratalna, rozłożona na 20 miesięcy.

Jak widać, dla użytkowników zajmujących się grafiką w celach edukacyjnych jest to nie lada gratka. Wydanie Photoshopa CS3 Extended na licencji komercyjnej w tym samym sklepie Vobis kosztuje bowiem 4899 zł zł (można zaoszczędzić więc 4,7 tys. zł). W przypadku pakietów Design Premium i Web Premium są to jeszcze większe kwoty, pierwszy zestaw kosztuje bowiem w Vobisie 8999 zł, drugi - 7899 zł.

Z aplikacji można skorzystać pod warunkiem posiadania aktualnej legitymacji studenckiej. Aktywacja licencji odbywa się po przesłaniu kopii tego dokumentu do Centrum Autoryzacji Adobe (można tego dokonać drogą listowną, elektroniczną lub faksem). Trzeba też pamiętać o tym, iż programów na licencji studenckiej nie można wykorzystywać w celach komercyjnych, jednak możliwe jest dalsze korzystanie z nich po zakończeniu nauki.

Creative Suite 3 - garnitur szyty na miarę

Adobe Creative Suite 3 to sześć osobnych pakietów: Design Standard i Premium przeznaczone są dla użytkowników związanych profesjonalnie z grafiką, składem i wydawnictwami. Web Standard/Premium przygotowano specjalnie z myślą o użytkownikach tworzących treści publikowane w witrynach WWW. Production Premium to odmiana pakietu przeznaczona dla użytkowników związanych z produkcją wideo, a Master Collection to kompletne wydanie CS3, oferujące pełen zestaw podstawowych aplikacji, dodatkowych programów i usług.

Czytaj więcej...

Vobis rozpoczął już przedsprzedaż programów na licencjach studenckich. Wysyłka ma ruszyć 15 stycznia br.

Więcej informacji: Vobis

Aktualizacja: 09 stycznia 2008 11:58

W oficjalnym komunikacie otrzymanym przez naszą redakcję od Adobe widnieje następująca informacja:

Ze specjalnej oferty będą mogli skorzystać uczniowie szkół średnich, studenci studiów dziennych oraz studiów dwuletnich na uczelniach wyższych. Tak zakupione oprogramowanie nie może być odsprzedawane osobom trzecim. Licencja studencka zakłada wykorzystanie programów jedynie do celów edukacyjnych, nie obejmuje wykorzystania komercyjnego. Jest też ograniczona czasowo. Studenci będą mogli z niej korzystać do momentu zakończenia studiów.

Jest to zatem znacząca zmiana w zasadach licencjonowania w porównaniu z pierwotnymi informacjami dotyczącymi tej oferty. Po zakończeniu nauki nie będzie można korzystać z programów i nie jest na razie jasne, czy dla ich posiadaczy przygotowana zostanie oferta kupna wersji komercyjnych po niższych cenach.

Piotr Będowski z Vobis powiedział nam: "Od momentu rozpoczęcia przedsprzedaży otrzymaliśmy bardzo dużo zamówień od klientów, co pozwoliło nam przypuszczać, że będzie ona prawdziwym hitem tego roku, porównywalnym z Microsoft Office 2007 dla Użytkowników Domowych. Nastawienie klientów częściowo zmieniło się po tym, gdy została uruchomiona strona Adobe, z pełnymi warunkami licencji - z zapisami o ważności licencji studenckiej tylko do czasu trwania nauki oraz pominięciem studentów zaocznych. Informowaliśmy klientów o tym drogą elektroniczną, cześć z nich zrezygnowała z zamówienia, gdyż nie spełniała warunków licencji."

Oto komentarz Adobe do zaistniałej sytuacji:

"Powyższe warunki były w programie studenckim od momentu ogłoszenia go przez Adobe, a nasi jedyni dystrybutorzy: Wimal i Techdata wiedzieli o tych ograniczeniach przed ogłoszeniem programu. Licencja jest przeznaczona dla studentów, a ci, którzy skończą studia mogą dokonać korzystnego upgrade'u do wersji komercyjnej. Nie jest rozważana zmiana zasad programu." (czytaj także: Adobe nie zmieni zasad licencji studenckiej).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: