Surface Book vs. MacBook Pro: sprzęt Microsoftu jest 2x szybszy?

Surface Book to pierwszy notebook Microsoftu. Wedle jego zapewnień ma być 2x szybszy od MacBooka Pro. Czy to możliwe?


Nikt nie spodziewał się, że podczas ostatniej konferencji Microsoft oprócz pewniaków takich jak nowe smartfony Lumia z Windows 10 oraz tablet Surface Pro 4 zaprezentuje swój pierwszy laptop Surface Book cechujący się hybrydową konstrukcją (obracany o 360 stopni dotykowy ekran, możliwość odłączenia klawiatury). To ciekawie zapowiadający się komputer, który wedle zapewnień ma być "dwukrotnie szybszy" od porównywalnego MacBooka Apple. Czy to faktycznie możliwe, czy mamy tutaj jedynie do czynienia z czysto marketingowym zagraniem? Sprawdzenie tego nie jest niestety łatwe, ponieważ nie wiemy jakie dokładnie podzespoły znajdziemy w Surface Booku. Opierając się na dostępnych informacjach i deklaracjach Microsoftu można jednak pokusić się o przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie.

Rozpoczynamy śledztwo

"Dodanie dyskretnych GPU i dwóch dodatkowych procesorów zasadniczo sprawia, że ​​Surface Book jest dwa razy szybszy od MacBooka Pro" - powiedział wiceprezes firmy Microsoft Panos Panay.

Co miał na myśli mówiąc o "dwóch dodatkowych procesorach"? Oczywiście nie można mieć tutaj pewności. Być może chodzi mu o czterordzeniowy procesor. MacBooki korzystają bowiem z dwurdzeniowych procesorów Broadwell z zintegrowaną grafiką. W przypadku MacBooka Pro 13 mamy dwurdzeniowy procesor Broadwell i zintegrowaną grafikę HD 6100. W standardowej konfiguracji tańszych modeli otrzymujemy do dyspozycji chipy Core i5, które w opcji można zamienić na układ Core i7 z szybszą grafiką.

Strona Microsoftu pozwalająca na zapoznanie się z możliwościami Surface Booka oraz złożenie zamówienia przedpremierowego niestety została tak przygotowana, że jest nawet bardziej tajemnicza niż strona Apple. Dowiadujemy się bowiem jedynie, że mamy możliwość wyboru pomiędzy układami Core 6-tej generacji (Skylake): Core i5 i Core i7.

Na szczęście podane są także inne informacje takie jak ta, że najtańsza wersja Surface Booka oferuje układ Skylake Core i5 wyposażony w grafikę Intel 520. Prawdopodobnie chodzi więc tutaj o układy Core i5-6200U i Core i5-6300U, które jako jedyne oferują wspomniany GPU. Oznacza to też dodatkowo, że deklaracja Microsoftu o dwukrotnie większej wydajności nie dotyczy Surface Pro w podstawowej wersji konfiguracyjnej.

Skylake jest lepszy, ale...

Najnowsze procesory Skylake są lepsze od układów Broadwell. Patrząc jednak na ich osiągi w przypadku wersji stacjonarnych stwierdzenie, że ich mobilna wersja jest dwa razy szybsza nie ma żadnych podstaw. Warto jednak pamiętać, że układy Skylake niosą wraz ze sobą szereg innych usprawnień (o czym później).

Nieco zamieszania wprowadza tutaj też użycie przez Microsoft określenia "szybszy". To podobny chwyt do tego stosowanego przez firmę Apple, która w przypadku iPada Pro zapewnia, że "jest on o 80% szybszy od innych przenośnych komputerów".

Poza Core i5 Surface Book oferuje także możliwość skorzystania z układy Core i7. Oczywiście nie wiadomo o jaki konkretnie model chodzi. Prawdopodobnie deklaracja Microsoftu odnosiła się jednak właśnie do niego. Jeżeli założymy na tym etapie, że mamy do czynienia z jednostką z czterema rdzeniami Microsoft mógłby zdecydować się na skorzystanie z jednego z trzech poniższych procesorów:

- Intel Core i7-6920HQ (8M Cache, do 3,80 GHz)

- Intel Core i7-6820HK (8M Cache, do 3,60 GHz)

- Intel Core i7-6700HQ (6M Cache, do 3,50 GHz)

Problemem jednak jest to, że w przypadku każdego z nich mamy do czynienia z TDP na poziomie 45 W, co oznacza nieporównywalnie więcej pobieranej energii i generowanego ciepła niż w przypadku układów dwurdzeniowych. Poradzenie sobie z tym w tak smukłej konstrukcji, jaką cechuje się Surface Book to naprawdę wielkie wyzwanie. Być może więc Microsoft postawił na niedawno mający premierę układ Intel Core i7-6822EQ (8M Cache, do 2,80 GHz) z TDP na poziomie 25 W. To znacznie mniej, ale i tak dużo więcej niż w przypadku dwurdzeniowych modeli.

Biorąc powyższe pod uwagę niewykluczone wydaje się, że Microsoft zdecydował się jednak na skorzystanie, podobnie jak Apple, jedynie z dwurdzeniowych procesorów. Czy jednak w takim przypadku mógłby mówić o dwukrotnie większej szybkości? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, co będzie testowane i po jakie benchmarki się sięgnie.