Surfowanie bez Internetu

Choć dostęp do Internetu jest coraz powszechniejszy, wciąż może się zdarzyć, że gdy chcesz przejrzeć ulubioną stronę, brak akurat połączenia z Siecią. W tej i kilku innych sytuacjach przydadzą się programy do pobierania całych stron WWW .


Choć dostęp do Internetu jest coraz powszechniejszy, wciąż może się zdarzyć, że gdy chcesz przejrzeć ulubioną stronę, brak akurat połączenia z Siecią. W tej i kilku innych sytuacjach przydadzą się programy do pobierania całych stron WWW .

Najprostszym sposobem zapisania strony WWW na twardym dysku jest, oczywiście, użycie stosownej funkcji w przeglądarce internetowej. Metoda dobra, jeśli interesuje cię pojedyncza strona WWW, ale zapisanie całej zawartości większego serwisu nie wchodzi w rachubę. Poza tym przeglądarki nie potrafią poprawnie zachować wielu elementów strony. Na szczęście nie musisz ręcznie zapisywać poszczególnych stron, wyręczą cię wyspecjalizowane programy. W Internecie znajdziesz mnóstwo aplikacji do pobierania całych witryn internetowych na dysk komputera. Chcąc ułatwić ci wybór, wybraliśmy najlepsze tego rodzaju aplikacje i przedstawiamy ich możliwości. Podpowiadamy również, na co zwracać uwagę, pobierając strony internetowe, co różni się znacznie od pobierania plików.

Zakres możliwości i sposób działania

Omawiane w tym artykule programy są czasem nazywane robotami lub pająkami (bo wędrują po pajęczynie stron internetowych). Potrafią odczytać całą strukturę katalogów określonej witryny, którą po zapisaniu na twardym dysku można przeglądać bez nawiązywania połączenia z Internetem. Pracę rozpoczynają od odczytania strony WWW wskazanej przez użytkownika, np.http://www.pcworld.pl . Nie musi to być strona główna witryny, a jedynie ta, od której chcesz rozpocząć pobieranie. Następnie analizują jej zawartość, poszukują odnośników do innych obiektów (grafik, kolejnych stron, plików multimedialnych itd.) i pobierają je na twardy dysk komputera. Pliki zapisywane są z zachowaniem oryginalnych nazw i struktury katalogów (z pewnymi wyjątkami) na serwerze http: //www. Pobierając pierwszą stronę, wyszukują na niej adresy do stron WWW, które pobiorą w dalszej kolejności. Na tych kolejnych stronach znowu wyszukają odnośniki do dalszych stron, zagłębiając się w ten sposób coraz bardziej w strukturę strony.

Metoda ta ma pewne ograniczenia - działa bezbłędnie, jeśli odnośniki do stron są zapisane w formie kodu HTML, ale niektóre programy nie wykryją odnośników, których funkcje pełnią np. skrypty JavaScript lub animacje Flash (na szczęście są to pojedyncze przypadki).

Oczywiście przechodzenie bez końca do kolejnych stron nie ma sensu, przecież nie chcesz pobierać całego Internetu. Na szczęście w każdym programie jest ustawienie określające, ile poziomów w głąb od początkowej strony program może się oddalić. I tak wartość 1 oznacza, że zostanie pobrana strona początkowa oraz wszystkie te, do których zawierała odnośnik. Jeśli ustawisz wartość 2, program uwzględni także odnośniki umieszczone na stronach, na które trafił ze strony początkowej.

Ważna jest również opcja pomijania odnośników do stron zewnętrznych, bo ogranicza pobieranie do interesującej cię witryny. Pozwala zaoszczędzić zarówno miejsce na dysku, jak i czas pobierania.

Podczas pobierania witryny na twardym dysku zostają zapisane pliki HTML oraz wiele innych elementów strony WWW: pliki graficzne, różnego rodzaju skrypty, arkusze stylów, animacje Flash itd. Niektóre są niepotrzebne, np. animowane reklamy, dlatego w omawianych programach znajdziesz wiele filtrów służących do zawężania zakresu pobieranych informacji.

Obsługa i przeglądanie

Surfowanie bez Internetu

Okno konfiguracji programu WebZIP 7.0. Możesz w nim ustawić "głębokość" pobierania oraz ograniczyć pobieranie do stron z jednej domeny.

Większość programów oferuje kreatory konfiguracji parametrów pobierania. Oprócz podania adresu strony początkowej możesz za ich pomocą ustawić opcje opisane w poprzednim akapicie. Jeśli nie chcesz za bardzo obciążać łącza podczas pobierania witryny, skorzystaj z parametru określającego liczbę jednocześnie pobieranych plików. Po zakończeniu pracy z kreatorem w niektórych programach musisz jeszcze nacisnąć przycisk Start, żeby rozpocząć pobieranie. Teraz pozostaje tylko czekać. W wypadku dużych serwisów musisz uzbroić się w cierpliwość - pobranie wielu tysięcy elementów zajmuje sporo czasu.

Po zakończeniu pobierania programy analizują kod HTML i wprowadzają do niego niezbędne zmiany, np. usuwają nazwy domen z odnośników. Dzięki temu można przeglądać zapisaną na dysku stronę. Większość programów zawiera przeglądarkę, która daje bezpośredni dostęp do pobranej zawartości stron. Z reguły pobierane witryny są zapisywane w oryginalnej formie, więc można je również otwierać w dowolnej przeglądarce http: //www.

Zalety i wady

Podstawową zaletą pobrania całej witryny na dysk jest możliwość jej przeglądania niezależnie od tego, czy masz aktywne połączenie internetowe. Sposób jej zapisania ułatwia kopiowanie, np. do innego komputera czy na płytę CD. Ponadto z twardego dysku strony wczytują się bardzo szybko. Webmasterzy docenią łatwość dostępu do kodu HTML witryny.

Jednak są też poważne wady. Po pobraniu niektóre strony utracą część funkcjonalności, m.in. nie będzie działać wyszukiwarka, nie da się wypełnić formularzy. Jeśli zawartość witryn jest często uzupełniana, pobrane materiały szybko staną się nieaktualne. W wypadku dużych witryn o skomplikowanej strukturze z reguły nie zostaną pobrane wszystkie składniki. Wtedy warto powtórzyć pobieranie - program powinien ściągnąć przynajmniej część brakujących elementów (niekiedy potrzeba kilku powtórek, żeby uzyskać zadowalający efekt).

BlackWidow 4.40

Surfowanie bez Internetu

Oprócz pobierania całych witryn internetowych umożliwia tworzenie map stron oraz tzw. mirrorów. Podczas pobierania strony zachowuje jej strukturę na serwerze, ściąga pliki, uwzględnia odnośniki do stron zewnętrznych. Zbiera w oddzielnym pliku adresy pocztowe umieszczone na stronie i można je później skopiować do programu pocztowego. Potrafi wykryć błędne odnośniki, co przyda się szczególnie webmasterom. Pozwala na pobieranie tylko części strony WWW: skryptów CGI, plików graficznych czy samego kodu HTML. Potrafi ściągać pliki, nawiązując z serwerem WWW dowolną liczbę połączeń, co wyraźnie skraca czas potrzebny do pobrania całej strony. Obsługuje protokoły HTTP, HTTPS oraz FTP. Przeglądanie pobranych stron WWW ułatwia wbudowana przeglądarka oparta na Internet Explorerze. BlackWidow od wersji 4.20 obsługuje wtyczki, które mogą tworzyć sami użytkownicy programu.

Informacje SoftByte Laboratories,http://www.softbytelabs.com

Cena 40 USD

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Getleft 1.1.2

Surfowanie bez Internetu

Jeśli nie masz stałego łącza internetowego, Getleft może się bardzo przydać. Pobiera całą strukturę witryny internetowej (kod HTML, grafikę, pliki) i zapisuje na dysku, skąd później można ją odczytać w trybie offline. Swoje możliwości ujawnia w pełni podczas pobierania szczególnie rozbudowanych witryn http: //www. Funkcja filtrów pozwala wykluczyć wybrane rodzaje danych, np. ściągnąć tylko kod HTML czy pominąć pliki graficzne w formacie JPG. Istotny parametr to liczba poziomów struktury stron WWW, które program będzie pobierał. Ustawienie wartości 1 oznacza, że ściągnie tylko stronę główną i wszystkie podstrony, ale bez stron, do których odnośniki znajdują się na podstronach. Jeśli dojdzie do przerwania transferu, program automatycznie go wznowi. Wadą jest brak funkcji pobierania plików SWF (animacje Flash).

Informacjehttp://personal1.iddeo.es/andresgarci/getleft/english

Cena bezpłatny

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Offline Explorer 3.9 Pro

Surfowanie bez Internetu

Jeden z najlepszych programów do pobierania całych stron internetowych na dysk komputera. Pozwala na pobieranie wielu stron i wątków jednocześnie. Doskonale radzi sobie nawet ze skomplikowanymi serwisami WWW, także z wykonanymi w technikach PHP oraz Flash i zawierającymi elementy utworzone w JavaScripcie oraz Javie, animacje Flash, dokumenty PDF, TOC, XML, M3U, RPM, PDF i wiele innych. Mimo to pobieranie wyjątkowo dużej witryny warto powtórzyć kilka razy. Za każdym razem program doda pliki, które pominął wcześniej. Zintegrowana przeglądarka WWW oferuje nawet funkcję zakładek i obsługuje offline proste formularze. Zawiera narzędzia webmasterskie do wygodnej edycji pobranych stron. Ma także wbudowany serwer WWW, dzięki któremu możesz udostępnić pobrane strony w Internecie. Program ma polską wersję językową interfejsu (View / Languages / Polish). Wadą aplikacji jest obsługiwanie tylko protokołu HTTP.

Informacje MetaProducts Corporation,http://www.metaproducts.com

Cena 30 USD

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/Server 2003