Surfowanie na dwa monitory

Funkcja eDualHead umożliwiająca wyświetlanie obrazu jednocześnie na dwóch monitorach może być bardzo pomocna podczas surfowania w Internecie.


Funkcja eDualHead umożliwiająca wyświetlanie obrazu jednocześnie na dwóch monitorach może być bardzo pomocna podczas surfowania w Internecie.

Na przykładzie karty Matrox G450 DualHead 32 MB DDRAM prezentujemy nowe, internetowe możliwości technologii eDualHead.

Co to jest eDualHead?

Technologia DualHead pozwala na wyświetlanie obrazu zarówno jednocześnie na dwóch monitorach (pracujących nawet w różnych rozdzielczościach), jak i w innych konfiguracjach, takich jak monitor + telewizor oraz monitor + projektor multimedialny. Ostatnio Matrox zaprezentował najnowszą wersję - 6.50 - pakietu sterowników graficznych, która oferuje przełomowe rozwiązanie o nazwie eDualHead. Przyjęta nazwa odnosi się do wyposażenia oprogramowania w zestaw funkcji rozszerzających możliwości wielomonitorowej pracy o współpracę z przeglądarką Microsoft Internet Explorer 5.5.

Nowe funkcje internetowe

Nowe internetowe oprogramowanie obejmuje takie składniki jak: PageJump, PageWrap oraz PageLog. Prawdopodobnie za każdym razem, kiedy przebywasz w Internecie, otwierasz kilka lub nawet kilkanaście okien jednocześnie. Praca w tym trybie jest rzeczą dość kłopotliwą, dlatego że za każdym razem musimy kliknąć odnośnik prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję otwarcia dokumentu w nowym oknie.

Funkcje DualHead - porównanie możliwości kart dwumonitorowych

Funkcje DualHead - porównanie możliwości kart dwumonitorowych

Problemy te pomoże rozwiązać jedna z ciekawszych funkcji oferowana przez pakiet sterowników eDualHead - PageJump. Jej działanie polega na domyślnym otwarciu dwóch okien przeglądarki (z podziałem na okna podstawowe oraz dodatkowe), które automatycznie wypełniają powierzchnię ekranową dwóch podłączonych do karty graficznej monitorów. Po rozpoczęciu przeglądania zasobów internetowych, kiedy zapragniemy otworzyć dodatkowe okno, do którego prowadzi napotkany odnośnik, klikamy go lewym przy- ciskiem myszy, jednocześnie przytrzymując klawisz [Ctrl]. Wówczas zawartość nowo otwartej strony WWW pojawi sięw dodatkowym oknie na drugim monitorze, a my cały czas będziemy mieli dostęp do początkowo przeglądanej witryny.

Praca w trybie PageJump jest wygodniejsza, istnieje nieskończenie wiele możliwości praktycznego wykorzystania tej opcji, np. osoby zajmujące się analizami danych nie od dziś znają problem braku miejsca na ekranie. Otwarte arkusze Excela, tabele giełdowe czy listy przedmiotów wystawionych na aukcjach internetowych praktycznie nie pozwalają na otwarcie dodatkowego okna i wygodną pracę z dostępem do interesujących nas, a znajdujących się w drugim oknie danych. Dzięki PageJump możemy na jednym monitorze przeglądać listę aukcji, jednocześnie mając wgląd do szczegółowych opisów przedmiotów wyświetlanych w dodatkowym, pełnowymiarowym oknie.

Drugą z nowatorskich opcji jest funkcja PageWrap, która zainteresuje użytkowników czytających długie artykuły na stronach !WWW. Gdy czytany tekst nie mieści się w całości na ekranie monitora, to niewidoczna część artykułu zostaje automatycznie wyświetlona w dodatkowym oknie drugiego monitora. Korzystanie z tej funkcji do złudzenia przypomina czytanie książki, zwalniając użytkownika z obowiązku ciągłego korzystania z paska przewijania ekranu.

Ostatnim z ciekawych rozwiązań eDualHead jest tryb PageLog, który przypomina rozbudowaną wersję listy Historii, znaną z przeglądarki Internet Explorer. Funkcjonuje w ten sposób, że gdy na jednym monitorze znajduje się okno PageLog zawierające listę adresów internetowych wszystkich odwiedzonych przez nas lokalizacji internetowych, na drugim ekranie użytkownik ma do dyspozycji całą dostępną powierzchnię przeglądarki. Aplikacja monitoruje i odno- towuje w spisie odwiedzonych stron nie tylko adresy dotyczące witryn WWW, ale także np. otwierane przez nas pliki graficzne czy oglądane prezentacje w formacie PDF.