Surfuj bezpieczniej - porady dla użytkowników Internet Explorera 8

Chociaż Microsoft podkreśla wysiłki poczynione w zakresie poprawy zabezpieczeń swojej przeglądarki oraz bezpieczeństwa samego użytkownika korzystającego zeń, to Internet Explorer dzięki swojej wciąż dużej popularności oraz powiązaniu z systemem operacyjnym wciąż stanowi łakomy kąsek dla wszelkiej maści cyberprzestępców. Całkowicie bezpiecznej przeglądarki jeszcze nie wynaleziono, ale dzięki odrobinie chęci można zmniejszyć ryzyko ataku z Sieci czy kradzieży poufnych informacji, modyfikując niektóre ustawienia aplikacji.

Finalna wersja Internet Explorera 8 została udostępniona 19 marca br., po ponad roku od ukazania się pierwszego wydania beta. Program jest istotnie bezpieczniejszy od poprzedników - co zawdzięcza m.in. lepszej wersji systemu antyphishingowego SmartScreen - chociaż w testach wydajnościowych nie błyszczy (więcej informacji: recenzja Internet Explorera 8).

Część użytkowników indywidualnych, zwłaszcza sceptycznie nastawionych do produktów Microsoftu, prędzej przesiada się na przeglądarki alternatywne (Firefox, Chrome lub Opera) niż próbuje dostosować ustawienia Internet Explorera. W środowisku korporacyjnym o zmianę aplikacji do przeglądania zasobów bywa trudniej - pracownicy korzystają po prostu z programu dostarczonego z systemem. Czynią to z przyzwyczajenia lub konieczności, jeśli ustanowione przez administratorów sieci reguły bezpieczeństwa nie pozwalają na instalację dodatkowych narzędzi. Niektórzy specjaliści, jak choćby Wolfgang Kandek, dyrektor ds. technologii w firmie Qualys uważają, że najlepszym zabezpieczeniem dla internautów korzystających z przeglądarki Microsoftu byłoby całkowite "odcięcie" Internet Explorera od Windows.

Wyłącz dokumenty XPS

Narzędzia | Opcje internetowe | Zabezpieczenia | Internet | Poziom niestandardowy | Dokumenty XPS

Surfuj bezpieczniej - porady dla użytkowników Internet Explorera 8

XPS (eXtensible Paper Specification) to format udostępniania i wymiany dokumentów elektronicznych, wprowadzony po raz pierwszy w Viście. Pliki w tej postaci są obsługiwane przez przeglądarkę WWW, co mogą wykorzystać cybeprzestępcy i twórcy exploitów. Obsługę plików XPS zapewni pakiet Microsoft XPS Essentials Pack, natomiast im mniej formatów wspiera przeglądarka, tym lepiej.

Wyłącz pobieranie fontów

Narzędzia | Opcje internetowe | Zabezpieczenia | Internet | Poziom niestandardowy | Pobieranie czcionki

Niektóre witryny mogą wymagać pobrania i zainstalowania dodatkowych czcionek, aby dostępna tam treść była prezentowana we właściwy sposób. Fonty mogą jednak stanowić kolejne narzędzie w ręku twórcy złośliwego kodu. Jeśli nie przeglądasz stron w innym języku niż polski (lub czynisz to rzadko) ta funkcjonalność przeglądarki nie będzie ci potrzebna.