Surfuj śpiewająco! Opera 8.0 już jest!

Dziś premiera długo oczekiwanej pełnej wersji Opery 8 - popularnej przeglądarki internetowej. Producent twierdzi, że ósma odsłona przeglądarki zapewni użytkownikom bezpieczniejsze surfowanie po Internecie, które dodatkowo ma być jeszcze łatwiejsze - dzięki uproszczonemu interfejsowi. Polskich użytkowników na pewno zainteresuje fakt, że Opera będzie dostępna także w polskiej wersji językowej. "Przygotowując Operę 8 chcieliśmy stworzyć przeglądarkę dla każdego" - powiedział w rozmowie z PC World Online Eskil Sivertsen, przedstawiciel firmy Opera Software.

Surfuj śpiewająco! Opera 8.0 już jest!
Opera 8 będzie dostępna na następujące platformy systemowe: Windows, Linux, Mac OS, Symbian OS, Windows Mobile, BREW, QNX, TRON, FreeBSD, Solaris i Mediahighway. Przeglądarka obsługuje formaty HTML, XHTML, WML, XML, CSS, ECMAScript, DOM, JScript, SVG 1.1 Tiny i inne. Producent przekonuje, że jest to pierwsza przeglądarka, obsługująca technologię Scalable Vector Graphics (SVG) - oparty na XML silnik graficzny autorstwa World Wide Web Consortium (W3C).

Od dawna zapowiadaną funkcjonalnością Opery jest opcja wydawania przeglądarce komend głosowych. Funkcja ta będzie jednakże dostępna tylko dla internautów korzystających z systemu Windows 2000 i XP - dodatkowo będą oni musieli wyposażyć się w zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Ciekawym dodatkiem jest też Kosz na śmieci, dodany do przeglądarki - Opera umieszcza tam wszystkie zablokowane lub zamknięte okienka pop-up, a także zamknięte strony, które odwiedziliśmy.

Opera 8 - szybkość, bezpieczeństwo, prostota!

Eskil Sivertsen, Opera Software

O nowej wersji Opery rozmawialiśmy z Eskilem Sivertsenem, przedstawicielem Opera Software. Jak widać na załączonym zdjęciu, Eskil jest pewien sukcesu:

Jak są główne zalety najnowszej wersji Opery?

1. Szybkość - Opera słusznie uchodzi za jedną z najszybszych przeglądarek. Kod i silnik renderingu na potrzeby Opery 8 przeszły znaczącą przebudowę, dzięki czemu proces ładowania stron w oknie przeglądarki postępuje szybciej. Szybsze surfowanie ułatwiają także skróty klawiszowe i gesty myszy.

Użytkownik ma dużą swobodę w kwestii wyboru, jak mają być wyświetlane witryny

2. Bezpieczeństwo - oprócz informacji o certyfikatach bezpieczeństwa, wyświetlanych nad paskiem adresu, przeglądarka informuje użytkownika o poziomie zabezpieczeń oglądanych witryn (w skali od 1 do 3). Wyświetla także linki URL do anonimowych okienek pop-up, dzięki czemu można poznać ich źródło.

3. Prostota - Przygotowując Operę 8 chcieliśmy stworzyć przeglądarkę dla każdego - wyczyściliśmy interfejs użytkownika, który dzięki temu jest bardziej przejrzysty, a nadal zachowuje zaawansowane funkcje dostosowania przeglądarki do indywidualnych potrzeb.

Jakie są zatem największe zagrożenia podczas surfowania w Internecie i jak Opera zamierza z tym walczyć?

Największym zagrożeniem są ataki phisherów, czyhających na numery kont i kart kredytowych nieświadomych internautów, logujących się na strony banków. Dzięki systemowi rozpoznawania certyfikatów oraz zastosowaniu skali bezpieczeństwa, użytkownik może teraz podjąć popartą faktami decyzję, czy wchodzić na daną stronę, czy też nie.

Które nowe cechy Opery są najważniejsze?

To już jest kwestią osobistych preferencji użytkowników przeglądarki, ja jednak wskazałbym na system informacji o zabezpieczeniach, system ERA, który umożliwia dynamiczne formatowanie stron WWW celem dopasowania do okna przeglądarki oraz system komend głosowych.

Ilu jest użytkowników Opery?

W minionym roku odnotowaliśmy 20 milionów pobrań przeglądarki, ale pamiętajmy, że liczba pobrań nie odpowiada liczbie użytkowników. Szacujemy, że lojalnych użytkowników Opery jest na całym świecie ok. 10 milionów, ale tak było przed premierą ósmej wersji przeglądarki. Przewidujemy, że w związku z wydaniem Opery 8 dojdzie do zmian w czołówce rankingu najpopularniejszych przeglądarek, w którym Opera zajmuje trzecie miejsce, za Internet Explorerem i Firefoksem.

Z Operą najbezpieczniej?

W polu adresów przeglądarki wyświetlane są informacje, czy odwiedzana witryna jest godna zaufania - o witrynach bezpiecznych informuje standardowy ciąg znaków "https" w polu adresów oraz ikona kłódki. Dodatkowo, podczas odwiedzin tego typu witryn, Opera wyświetla pasek z informacją o certyfikacie bezpieczeństwa dla danej strony i jego posiadaczu (kliknięcie w ów pasek wyświetla dalsze informacje nt. ważności certyfikatu).

Opera 8 podczas ponownego uruchomienia przywraca strony otwarte w chwili zamknięcia aplikacji. Można również zapisać sesję w dowolnej chwili i powrócić do niej później. Użytkownik może jednak szybko wymazać ślady swojej obecności w Internecie (np. historię przeglądanych stron, hasła, zatrzymać pobieranie plików) - służy do tego funkcja "Delete private data" (Wykasuj prywatne dane). Można oczywiście wybrać, co konkretnie chcemy usunąć.

Co nowego?

Surfuj śpiewająco! Opera 8.0 już jest!

Opera 8 - okno przeglądarki

Poza wspomnianymi powyżej funkcjonalnościami, w nowej wersji przeglądarki zaszły także inne zmiany. Oto niektóre z nich:

- automatyczne sprawdzanie uaktualnień (co tydzień)

- automatyczne pobieranie bibliotek językowych

- poprawiono tryb przeglądania stron offline

- poprawiony system Extensible Rendering Architecture (ERA), w tym m.in. opcja "Dopasuj do szerokości okna"

wsparcie technologii Scalable Vector Graphics 1.1 Tiny (SVG), XmlHttpRequest (poczta Gmail), trybu głosowego CSS3

- nowa opcja Java Script (użytkownik może definiować własne foldery z przechowywanymi plikami .js)

- dodano opcję "Dopasuj do strony", ścieśniającą zawartość witryny

obrazy tła są teraz drukowane domyślnie

- poprawione zarządzanie załącznikami wiadomości e-mail (załączniki są teraz wyświetlane nad nagłówkiem wiadomości, nowe okno "Zapisz załączniki" pozwala na zapisanie wielu plików podczas jednej operacji, załączone obrazy są wyświetlane w treści e-maila)

- kreator kont pocztowych i komunikatorów internetowych dodany do menu "Narzędzia"

- poprawiony klient IM

- czytnik wątków RSS jest dostępny bez potrzeby aktywacji konta e-mail, opcja "wątki" dodana zostanie do menu głównego po subskrybowaniu wątku.

Opera kontra reszta świata

Opera vs. Firefox

Opinii na temat przeglądarek jest tyle co ich użytkowników. Świadczą o tym wyniki naszych pojedynków, w których chcieliśmy sprawdzić, która przeglądarka cieszy się największym uznaniem naszych czytelników. O ile Opera nieznacznie przegrała z Firefoksem (stosunkiem 46 do 54 % - na 3165 oddanych głosów)

Opera vs. Internet Explorer

o tyle wyraźna jest jej "dominacja" nad Internet Explorerem, który bądź co bądź wciąż jest najczęściej używaną przeglądarką na świecie (w pojedynku tych dwóch przeglądarek aż 71 % głosujących opowiedziało się za Operą).

Jedną z funkcjonalności Opery jest także moduł pobierania ze strony domowej przeglądarki pliku ua.ini, który definiuje, jak przeglądarka powinna identyfikować się wobec różnych witryn. Plik ten można edytować samodzielnie, przy czym każda z nadanych wartości oznacza inny silnik przeglądarki (1 - Opera, 2 - Mozilla, 3 - Internet Explorer, 4 - Mozilla, ukryj ID Opery, 5 - IE, ukryj ID Opery).

Zapraszamy także do zapoznania się z wcześniejszymi artykułami PC World, poświęconymi przeglądarce Opera: Ósma Opera w wersji beta i Nadchodzą wielkie 'ósemki' oraz z tekstem Internet Explorer 7.0 - pierwsze konkrety - o szczegółach dotyczących nadchodzącej kolejnej wersji głównego konkurenta Opery.

Aktualizacja: 06 czerwca 2005 13:19

Nowa wersja przeglądarki, oznaczona numerem 8.0.1 Build 7624, jest do pobrania w naszym serwisie. Program otrzymał wyróżnienie w teście PC World Komputer TOP 100.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: