Surowe zdjęcia dla każdego

Ruszyła oficjalna witryna grupy OpenRAW, opowiadającej się za swobodnym dostępem do dokumentacji formatów plików RAW. "Naszą podstawową strategią musi być edukowanie użytkowników i wytwórców sprzętu" - uważa Juergen Specht, jeden z liderów OpenRAW.

Różnorodność formatów, zazwyczaj innych w każdym typie sprzętu fotograficznego i brak wsparcia dla starszych modeli aparatów powodują, że z czasem pliki z zapisanymi zdjęciami stają się niemożliwe do odczytania. Grupa OpenRAW twierdzi, że opublikowanie całej dokumentacji przez wszystkich producentów aparatów fotograficznych będzie korzystne także dla nich samych.

Przypomnijmy, że formaty RAW zawierają surowe, nieobrobione dane z aparatów cyfrowych. Zaletą korzystania z formatów RAW jest m.in. możliwość uzyskania najwyższej możliwej jakości zdjęcia z każdego pliku, elastyczność ustawień naświetlenia i balansu bieli oraz dostarczenie takiej metody archiwizacji zdjęć, która w długotrwałości i użyteczności podobna byłaby do negatywów. Według członków grupy, brak dostępu do tego typu danych ogranicza możliwości obróbki zdjęć, stanowiących wyłączną własność twórcy. "Kiedy fotografowie zorientują się, co mogą zyskać, a producenci odkryją opłacalność takiego pomysłu, nasze cele zostaną zrealizowane" - uważa Specht.

Więcej informacji: OpenRAW.


Zobacz również