Suse Linux Enterprise 11 udostępniony - bardziej przyjazny dla Windows

Novell ogłosił 23 marca br. dostępność najnowszej odsłony systemu operacyjnego Suse Linux Enterprise, oznaczonej numerem 11. Nowa edycja wprowadza kilka nowości z zakresu interoperacyjności z systemami Microsoftu, które są owocem umowy zawartej pomiędzy Novellem a gigantem z Redmond.

W 2006 roku Microsoft i Novell zawarli pierwsze porozumienie, które miało się przyczynić do polepszenia interoperacyjności pomiędzy produktami obu firm. Umowa została mocno skrytykowana przez środowisko wolnego oprogramowania, nie obyło się nawet bez palenia płyt z systemami Novella. Nie wpłynęło to jednak na prace nad nowymi "wolnymi" OSami firmy, które miały stawać się coraz bardziej kompatybilne z Windows (a może to Windows powinien stać się bardziej kompatybilny z Linuksem?). Owocem tych przedsięwzięć jest Suse Linux Enterprise 11, który wczoraj ujrzał światło dzienne.

Nowy Suse jest bardziej przyjazny środowiskom Windows na takich polach, jak obsługa multimediów i dokumentów, zarządzanie systemem czy wirtualizacji. Dzięki rozszerzeniu Mono możliwe jest uruchamianie aplikacji .NET w Linuksie bez potrzeby rekompilacji ich kodu. Suse Enterprise 11 przystosowany został do uruchamiania pod kontrolą wielu popularnych hiperwizorów, m.in. Hyper-V czy VMware ESX.

Novel zapowiada także szybkie udostępnienie bety zestawu narzędzi Open Studio.