Sweex Arena 2.1 - stylowy dźwięk (recenzja)

Czy dobre głośniki komputerowe muszą być nudne? Patrząc na większość modeli zdawałoby się, że tak. Na szczęście ciągle jest alternatywa np. w postaci modelu Arena 2.1 firmy Sweex.


Sweex Arena 2.1 - stylowy dźwięk (recenzja)

Sweex Arena 2.1

Sweex to ciągle mało znana na polskim rynku firma oferująca m.in. szeroki wachlarz urządzeń audio. Biorąc pod uwagę jakość i cenę jej produktów można jednak śmiało zakładać, że marka szybko stanie się popularna i to nie tylko w naszym kraju.

Arena na biurku

Niedawno mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej głośnikom Sweex Arena 2.1. Model składa się z dwóch malutkich kolumienek oraz subwoofera. Kolumny posiadają po dwa głośniki obsługujące wysokie i średnie tony. Ich wymiary są niewielkie (ok. 2 cali). Subwoofer posiada natomiast drewnianą obudowę i głośnik z 5-calową membraną. Jak w przypadku większości popularnych zestawów robi on także za wzmacniacz i to tam znajdziemy wszystkie ważne styki do podłączania kabli oraz regulację natężenia wysokich tonów.

Sweex Arena 2.1 - stylowy dźwięk (recenzja)

Sweex Arena 2.1

Bardzo ciekawie rozwiązano sposób regulacji dźwięku, który nie został umieszczony na jednym z głośników. Znajdziemy go na przewodowym pilocie. Duży plus za długość jego kabla, która wynosi aż 180cm. Prócz olbrzymiego, stylowego, podświetlanego pokrętła znajdziemy na nim także wejście słuchawkowe oraz wejście AUX.

Wygląd głośników jest jedną z ich większych zalet. Mimo prostej konstrukcji są one bardzo estetycznie wykonane. Ich przednią część pokryto błyszczącym lakierem. Do tego dodano kolorowe wstawki. Nabywca może wybrać jedną z trzech wersji kolorystycznych. My do testów otrzymaliśmy wersję czarną z czerwonymi elementami.

Sweex Arena 2.1 - stylowy dźwięk (recenzja)

Sweex Arena dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych

Sweex Arena 2.1 nie są demonami jeśli chodzi o moc. 10 watowy subwoofer i 6 calowe satelity dają łącznie 22 waty mocy do wykorzystania. Niektórym mogłoby się wydawać, że to mało jednak biorąc pod uwagę typowe zastosowanie tego zestawu (głośniki do komputera lub mniejszego telewizora) wartość ta jest w zupełności wystarczająca.

Arena w akcji

A jak spisują się głośniki w codziennym użytkowaniu? O ile nie jesteśmy audiofilami będą one jak znalazł - tak w skrócie można by je opisać. Na początku za słabe ogniwo uznałem subwoofer, jednak w o ile Sweex Arena 2.1 nie będziemy wykorzystywać do regularnego słuchania dubstepu nie można im wiele zarzucić. Po prostu by poczuć głębię basu musimy przestawić pokrętło regulacji niskich tonów na maksymalną wartość.

To co w głośnikach arena zaskakuje najbardziej to wysokie tony. Dla niektórych mogą być one nawet zbyt wyraziste, ale chwila poświęcona na zabawę equalizerem poprawi sytuację. Po korektach Areny spisywały się nad wyraz dobrze zarówno przy odsłuchu muzyki, graniu, jak i podczas oglądania filmu. Swoją drogą dobre wysokie i niskie tony bardzo się przydają w przypadku ostatniej z wymienionych rozrywek. Głos filmowych postaci bardzo dobrze odcina się od innych dźwięków, jest wyraźny i zaskakująco czytelny. Subwoofer tymczasem świetnie radził sobie wspomagając zarówno konną szarżę jeźdźców Rohanu, jak i huk silników Black Hawków nad Mogadiszu.

Sweex Arena 2.1 - stylowy dźwięk (recenzja)

Sweex Arena 2.0

Nie tylko do peceta

"Filmowość" Sweex Arena powoduje, że głośniki te niekoniecznie muszą znaleźć zastosowanie przy pececie. Spisują się one bardzo dobrze w grach, ale odnieśliśmy wrażenie, że to filmy są ich prawdziwym żywiołem. Możemy je więc z czystym sumieniem polecić jako tanią alternatywę do telewizora, oczywiście o ile nie musimy nagłośnić bardzo dużego pokoju. Ich moc powinna jednak spokojnie wystarczyć by zapewnić dobry dźwięk w pomieszczeniu nie większym 20 m2. W przypadku umieszczenia ich koło telewizora dodatkowym atutem będzie też stylowy wygląd.

Dla użytkowników potrzebujących tańszej i/lub bardziej mobilnej alternatywy producent stworzył wersję Sweex Arena 2.0. Są to bardzo podobne głośniki jednak o nieco mniejszej mocy i bez subwoofera w zestawie. Dwie niewielkie i lekkie kolumienki można bez trudu przenosić. Świetnie sprawdzą się np. na wakacyjnych wyjazdach.

Dane Techniczne Sweex Arena 2.1:

Techniczne szczegóły
Długość kabla1.5 m
Długość przewodu1.5 m
Audio
WzmacniaczTak
Moc wyjściowa (RMS)22 W
Kanały audio2.1
Pasmo przenoszenia20 - 18,000 Hz
Waga i rozmiary
Wymiary subwoofera (szerokość x wysokość x głębokość)160 x 165 x 230 mm
Wymiary głośnika surround (szerokość x wysokość x głębokość)75 x 190 x 71 mm
Zarządzanie energią
Zasilanie230 V AC, 50 Hz
Głośniki
Moc satelit rms12 W
Przetworniki głośników satelitarnych2 "
Liczba głośników satelitarnych2
Głośnik niskotonowy
Moc RMS subwoofer'a 10 W
Przetwornik subwoofera5 "
Cena
Cena (w dniu publikacji)150 zł