Świat A.D. 2019 - jak będzie wyglądał według Microsoftu? Zobacz okno na przyszłość

Oto dwa niezwykle interesujące filmiki autorstwa Microsoftu (pierwszy z 2009, a drugi z 2011 roku). Productivity Future Vision oraz Future Vision 2019 to fascynującą podróż w w przyszłość do roku 2019, w których zobaczymy rozwiązania oraz gadżety, które niedługo staną się naszą rzeczywistością, chociaż dzisiaj wydają się czystą fantastyką.

Jaka będzie przyszłość?

Jaki był świat z 2001 roku?

Ale czy technologia może tak szybko się rozwijać? Cofnijmy się o 10 lat. Nie było wtedy dotykowych urządzeń takich jak iPhone czy smartfony z Androidem. iPod by wtedy absolutną nowością. Nie było iTunes, Xboksa, YouTube, Flickr, Reddit i wielu innych. Google to była tylko wyszukiwarka. Gmail, Mapy, Dokumenty, Czytnik i wiele innych znakomitych usług Google po prostu nie istniało. Facebook? Mark Zuckerberg wtedy był wciąż w szkole. Nie było nawet jeszcze MySpace.

Jak ludzie wyobrażają sobie przyszłość technologii?

W istocie każdy aspekt dzisiejszej elektroniki konsumenckiej jeszcze 10 lat temu był nieobecny, był nawet poza naszym wyobraźnią. Kiedy ludzie wyobrażają sobie przyszłość technologii, zazwyczaj widzą ulepszone wersje tego, co obecnie mają. Jak mylne jest to podejście, przekonaliśmy się już wiele razy.

Zobacz również:

  • Windows 11 - dlaczego nie warto na niego przechodzić?

Spójrz przez okno Microsoftu

Filmiki Microsoftu pt. Productivity Future Vision oraz Future Vision 2019, które zostały stworzone przez Office Labs (jeden z wewnętrznych think-tanków Microsoftu) dobrze to obrazują.

Jak Microsoft widzi przyszłość do 2019 roku?

Microsoft widzi przyszłość tak - połączone ze sobą bezprzewodowe komputery i wyświetlacze zostaną wbudowane w obiekty codziennego użytku np. okulary przeciwsłoneczne będą potrafiły tłumaczyć obce języki bezpośredni do naszego ucha, a filiżanka kawy wskazywać będzie temperaturę napoju. E-gazeta jest cienka i giętka niczym papier, ale funkcjonuje jak bezprzewodowy, dotykowy e-czytnik tekstu i wideo. Monitory są montowane wszędzie niczym szyby. W filmiku pewien biznesmen używa przezroczystego wyświetlacza rodem z filmu Raport mniejszości, który sterowany jest za pomocą dotyku i gestów. Przyciski pojawiają się tylko wtedy, gdy są potrzebne i znikają natychmiast, gdy ich nie potrzebujemy. Klawiatury jeszcze są obecne, ale w większości funkcji zastępują je już systemy rozpoznawania głosu takie jak Siri. Mamy też rzeczywistość rozszerzoną (np. informacje dla pasażera wyświetlane na szybie taksówki). Przyszłość to multimedialne stoły - można położyć na nich komórkę czy aparat ,a nasze pliki wysypią się same na stół. Mogą to być np. przepisy kucharskie (gdy stół stoi w kuchni). Dane mogą być transferowane błyskawicznie pomiędzy wszystkimi urządzeniami, a pliki będziemy mogli przerzucać gestami. Z kolei przyszłość konferencji to wielkoformatowe ekrany wideoczatów (np. dzieci z szkół w różnych krajach będą porozumiewać si na żywo w różnych językach, a system będzie natychmiast dokonywać tłumaczenia). Karty będą spełniały coraz więcej funkcji - będą przepustkami pokładowymi, mapami lotniska, kalendarzem, oknem na rozszerzoną rzeczywistość czy holograficznym wyświetlaczem 3D...

Świat A.D. 2019 - jak będzie wyglądał według Microsoftu? Zobacz okno na przyszłość

Jaka będzie przyszłość?

Czy wizja przyszłości według Microsoft się spełni?

Wszystko co widzicie w tych filmikach Microsoftu to nie żadna fantazja - technologie te są już w fazie opracowywania. Niesamowita przyszłość jest więc tuż za rogiem. Będziemy żyć w nowym wspaniałym świecie zbudowanym z technologii. Elektronika ma nas otaczać z każdej strony, a wszystko ma być połączone ze wszystkim. Taka jest nasza przyszłość - mówi Microsoft. Czy tak właśnie będzie w 2019 roku? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Dekada wystarczy, by zmienić świat?

Ja pamiętam, jak oglądałem Raport mniejszości w 2002 roku (9 lat temu) - wtedy myślałem sobie, że to co tam pokazano to raczej odległa przyszłość. Nie minęła jeszcze dekada od premiery filmu Spielberga, a już większość technologii pokazywanych w tym filmie została skonstruowana. Ja wierzę Microsoftowi, świat dzisiaj przyspiesza w astronomicznym tempie - jak nigdy do tej pory w historii naszej cywilizacji. W 2019 roku będziemy już żyć w innym świecie - przynajmniej na poziomie technologii.

Świat A.D. 2019 - jak będzie wyglądał według Microsoftu? Zobacz okno na przyszłość

MTS 2011

Jak Microsoft widzi najbliższą przyszłość technologii? Niedawno o przyszłości Microsoft mówił też na konferencji MTS 2011 w Warszawie. Warto się z tym zapoznać.