Świat bez kabli

Na targach Ceatec w Japonii zaprezentowano dwa ciekawe bezprzewodowe produkty - cyfrowy aparat fotograficzny Sanyo oraz telefon Mitsubishi. Zdjęcia robione za pośrednictwem aparatu można od razu zapisywać np. na serwerze, zaś telefon może komunikować się z centralą poprzez bezprzewodową sieć LAN.

Telefon Mitsubishi wygląda jak typowy aparat telefoniczny - różni się jednak od niego tym, że z siecią telefoniczną komunikuje się nie za pomocą kabla, a poprzez bezprzewodową sieć LAN (czyli wLAN). Na dole urządzenia umieszczono specjalne złącze, umożliwiające podłączenie odpowiedniej karty sieciowej. Ma to pozwalać np. na korzystanie z tego samego telefonu zarówno w pracy, jak i w domu - by zmienić sieć, wystarczy zamienić kartę sieciową.

Urządzenie korzystające z bezprzewodowej sieci LAN zaprezentowała również firma Sanyo. Jej produkt to zmodyfikowana wersja dostępnego już na rynku fotograficznego. Zamiast (np. karty pamięci flash) zamontowano w nim bezprzewodową kartę sieciową. Dzieki temu zdjęcia nie muszą być przechowywane, ponieważ natychmiast po zarejestrowaniu wysyłane są np. na serwer.

Obydwa urządzenia to na razie jedynie prototypy - o ile jednak nie wiadomo na razie, kiedy możemy spodziewać się na rynku telefonu Mitsubishi, to Sanyo zapowiedział, że aparat fotograficzny będzie można kupić już za rok.