Świat kocha Windows 7. Polska - niekoniecznie

Zaledwie tydzień po wprowadzeniu Windows 7 do sprzedaży, popularność tego systemu wzrosła o 40 procent - wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej Net Applications. Pierwszy sukces Windows 7 ogłosił również Microsoft, który oznajmił, że sprzedaż OS jest znacznie lepsza niż oczekiwano.

Oliver Kaltner, szef niemieckiego oddziału Microsoftu, powiedział w wywiadzie dla agencji dpa, że sprzedaż Windows 7 w Niemczech jest znacznie lepsza od oczekiwanej. Na poparcie swoich słów Kaltner dodał, że niemiecki Microsoft w pierwszym tygodniu po premierze sprzedał pięć razy więcej kopii Windows 7 niż kilka lat temu po opublikowaniu Visty. Według pracownika Microsoftu najbliższy okres świątecznych zakupów może przesądzić o sukcesie systemu.

Entuzjazm Kaltnera mogą podzielać również inni fani Windowsa. Według najnowszych danych firmy Net Applications najnowszy system Microsoftu zanotował od premiery aż 39-procentowy wzrost popularności. Oficjalna premiera Windows 7 sprawiła, że 1,91-procentowy udział systemu w rynku przed 22 października zamienił się na wynik 2,66% popularności po tygodniu. Łączny wynik Windows 7 w październiku wyniósł 2,15% - o 41% więcej w stosunku do 1,52% we wrześniu br. Wszystkie powyższe dane wskazują, że statystycznie już 1 na 44 badane komputery osobiste wyposażony jest w Windows 7.

Zobacz również:

  • Windows 11: sprawdzamy, co się zmieni w systemie? / bez konta MS ani rusz
  • AMD zdobywa się na miły gest i wypuszcza ważny sterownik dla... Windows 7

Słowianie kochają Windows 7. Polacy - niezbyt

Z analizy Net Applications wynika, że w pewnych rejonach świata Windows 7 przyjmuje się znacznie szybciej niż w pozostałych. Okazuje się, że "siódemkę" najbardziej upodobali sobie mieszkańcy Europy Środkowowschodniej, w tym głównie obywatele Słowenii, Litwy, Rumunii, Łotwy, Białorusi, Estonii, Węgier, Ukrainy, Słowacji, a nawet Rosji. Łącznie z 25 państw europejskich najczęściej korzystających z Windows 7, aż 17 należy do grona byłych państw Związku Radzieckiego.

Polska nie znajduje się w kręgu największych miłośników Windows 7. Choć Polacy wciąż wykazują ponadprzeciętne zainteresowaniem systemem, to jednak wciąż znajdują się w gronie "sceptycznych" odbiorców. Z danych ranking.pl za okres 19.10.2009 — 25.10.2009 wynika, że Windows 7 zainstalowany jest na 1,53% komputerów w Polsce (3,47% według Net Applications).

Net Applications publikując wyniki potwierdziła, że ma pewność co do legalności monitorowanych wersji Windows 7. Był to komentarz do raportu BSA z maja br., w którym to organizacja wskazała, że Europa Środkowowschodnia cechuje się najwyższym na swiecie poziomem piractwa.

Windows pomimo "7" w dół. Mac OS X powoli w górę

Świat kocha Windows 7. Polska - niekoniecznie

Redakcja serwisu inquisitr.com zauważyła, że od premiery Windows 7 firma Apple bardzo zaostrzyła kampanię marketingową na rzecz Mac OS X. Jednym z jej elementów jest wykupywanie reklam pod hasłem "Windows 7" w Google AdWords. Efekt można zobaczyć na załączonym obrazku.

Nie wszystkie wyniki analizy są jednak dobre dla Microsoftu. Z danych Net Applications za październik wynika, że Windows stracił w skali globalnej 0,23% popularności i zakończył październik na poziomie 92,52% udziału w rynku. W stosunku do danych z ubiegłego roku, spadek popularności Windowsa wyniósł około 2,5%. Na wojnie nieznacznie zyskało Apple - Mac OS X zaliczył miesięczny wzrost o 0,15% i zakończył październik na poziomie 5,27% co jest najlepszym dla tego systemu wynikiem w historii.

Dynamiczny wzrost Windows 7 nie nadrobił spadku, który zanotował Windows XP i Vista. Ośmioletni już XP stracił w październiku 0,92% zasięgu, czyli o ponad 30% więcej powyżej średniej 0,64% spadku z ostatnich miesięcy. Warto przy tym podkreślić, że łączna popularność Windows XP jest nadal bardzo wysoka i wynosi 70,6% w skali globalnej. Popularność Visty wciąż oscyluje wokół 18,8 procent.

Kolejne w rankingu platformy systemowe to Linux (0,96%), iPhone (0,37%), Java ME (0,35%), Symbian (0,17%) oraz "inne" (0,35%).

*Metodologia badań* Net Applications bada popularność systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych korzystając z baz danych ponad 40 tysięcy partnerskich stron internetowych. Przekłada się do na bazę około 160 mln unikalnych użytkowników (uu) miesięcznie. Analizy uwzględniają również takie elementy jak m.in. grupa osób korzystających z Sieci w danym państwie.

Źródła:

Net Applications: Top Operating System Share Trend

Net Applications: Windows 7 Already Gaining Widespread 'Adoption' in Eastern Europe

Ranking.pl - systemy operacyjne