Świat na trzech krążkach

Programy edukacyjne to jedna z najbardziej dynamicznych gałęzi rodzimego oprogramowania. Jednym z najciekawszych projektów w tej dziedzinie jest z pewnością eduROM, realizowany z rozmachem system edukacyjny, obejmujący materiał klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum.

Programy edukacyjne to jedna z najbardziej dynamicznych gałęzi rodzimego oprogramowania. Jednym z najciekawszych projektów w tej dziedzinie jest z pewnością eduROM, realizowany z rozmachem system edukacyjny, obejmujący materiał klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum.

Programy z serii eduROM są częścią większej całości - projektu i-szkoła, obejmującego nie tylko tradycyjne programy edukacyjne na krążkach CD, ale także sieć serwisów internetowych oraz specjalistyczne oprogramowanie edukacyjne do szkolnych sieci komputerowych i laboratoriów.

Strefa G1 - Geografia to program edukacyjny obejmujący materiał geografii w pierwszej klasie gimnazjum. W pudełku z programem znajdują się aż cztery krążki CD, z których jeden zawiera program instalacyjny, a pozostałe - właściwą treść, czyli materiały dydaktyczne. Do programu dołączona jest przejrzysta instrukcja, opisująca instalację i sposób użytkowania, a także metody rozwiązywania najczęstszych problemów.

Instalacja programu jest prosta, a rozpoczęcie pracy nie wymaga sięgania do instrukcji (później warto to zrobić, żeby poznać wszystkie możliwości aplikacji). Program jest wykonany bardzo starannie, z ogromną liczbą rysunków, zdjęć i filmów (jak informuje producent - blisko 2 tysiące zdjęć i ilustracji). Materiał dydaktyczny został podzielony na tematy (np. "Regiony Afryki"), a te z kolei na zagadnienia (np. "Kraje Maghrebu i Sahelu").

Zaoferowany materiał można poznawać na kilka sposobów: przeglądając kolejne rozdziały i tematy, wyszukując specyficzne informacje lub przechodząc cały proces nauki - łącznie z ćwiczeniami utrwalającymi wiedzę. Interfejs programu nie wymaga właściwie nauki, chociaż jest dość rozbudowany - na trzech paskach narzędzi znajduje się dużo przycisków, które ułatwiają nawigację, umożliwiają zaznaczanie najciekawszych stron (tzw. zakładki), a także uruchomienie programów narzędziowych związanych z danym przedmiotem - w tym przypadku geografią. Programy narzędziowe to rzecz rzadko spotykana w innych aplikacjach edukacyjnych (a na pewno nie w tej postaci). Są to niezależne moduły, takie jak słownik, biogramy (biografie słynnych postaci związanych z daną dziedziną nauki), przeglądarka map, zestaw tablic geograficznych z najważniejszymi danymi liczbowymi czy interaktywny schemat układu słonecznego.

Należy podkreślić bardzo dobrą jakość filmów oraz możliwość dowolnego powiększania map (najłatwiej przeglądać je za pomocą oddzielnego modułu Mapy). Oprócz typowych dla takich aplikacji zdjęć i filmów, niektóre tematy wzbogacono rzadko spotykanymi w programach edukacyjnych narracjami. Właściwie każda strona programu zawiera grafikę lub zdjęcia, a także dodatkowe informacje i ciekawostki, dostępne po kliknięciu przycisku Wiem więcej.

Oprócz możliwości przypisywania zakładek do ulubionych tematów, użytkownik może także robić notatki i opatrywać poszczególne strony programu własnym komentarzem. Efektywnym narzędziem okazuje się wyszukiwanie informacji - można wybrać jeden lub kilka z dwunastu rodzajów przeszukiwania zasobów programu (według tematów, zawartości tekstowej, zdjęć, filmów, map itd.), które odbywa się podobnie jak w wyszukiwarkach internetowych. Można nawet używać znaku + do zaznaczenia, że dane słowo musi pojawić się w odnalezionej pozycji.