Świat ogarnęła tabletomania

Targi Computex 2010 zgodnie z oczekiwaniami stały pod znakiem urządzeń przenośnych. Moda na tablety to odzwierciedlenie najnowszego trendu w IT, zainicjowanego przez pojawienie się apple'owskiego iPada.


Asus Eee Pad EP121

Asus Eee Pad EP121

MSI Wind Pad 100

MSI Wind Pad 100

Tablet firmy Compal Electronics

Tablet firmy Compal Electronics

Polecamy:

Tajwańska impreza, zakończona w sobotę 5 czerwca, stała się areną prezentacji kilkunastu modeli tabletów. Swoje oferty przedstawili mniej i bardziej znani producenci.

Większość pokazanych w Taipei urządzeń działała pod kontrolą systemu Google Android, znalazły się też i modele korzystające z Windows.

Do pierwszej z tych grup zaliczymy urządzenie firmy Compal Electronics (drugiego co do wielkości kontraktowego wytwórcę komputerów przenośnych na świecie). 10-calowy tablet pracuje pod kontrolą systemu Android 2.1. Compal przedstawi ofertę produkcji tabletu markowym producentom sprzętu komputerowego.

Android znalazł też zastosowanie w 10,1-calowym tablecie Foxconn N928-1 (jest to konstrukcja pokazowa, rodzaj sprzętowego demo na potrzeby producentów). Wiadomo o nim tyle, że wykorzystuje układy Nvidia Tegra.

Kolejna propozycja z Androidem na pokładzie to Odroid-T południowokoreańskiej firmy Hardkernel. Sprzęt wykorzystuje 1-gigahercowy układ Samsung S5PC110 1GHz, dysponuje slotem kart pamięci MicroSD, portem USB oraz modułami Wi-Fi i Bluetooth.

Tablety z systemem Google'a zaprezentowało również kilka mniejszych tajwańskich firm, w tym Browan Communications, Firstone Technology, Digitran i FuJian Sanxi Electronics.

Windows - mniej modeli, ale więksi producenci

Własne propozycje w segmencie tabletów przedstawiła też firma MSI. Jedna z nich to Wind Pad 110 z systemem Android, jednak firma nie ujawniła zbyt wielu szczegółów dotyczących tego urządzenia.

Znacznie więcej wiemy na temat Wind Pada 100. Jest to urządzenie z 10-calowym ekranem dotykowym o rozdzielczości 1024x600 pikseli, procesorem Intel Atom 1,66 GHz, 2 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 32 GB. Producent zdecydował się na zastosowanie w nim systemu operacyjnego Windows 7 Home Premium oraz specjalnego interfejsu użytkownika, Win Touch UI.

Inny reprezentant grupy tabletów z Windows 7 to produkt Asusa - Eee Pad EP121. Urządzenie wyposażone jest w ekranem 12", procesor Intel Core 2 Duo typu CULV, port USB i moduł cyfrowego aparatu fotograficznego; obsługuje technologię Adobe Flash.

Tablety na targach Computex 2010 - zobacz wideo: