Świat ogarnęła tabletomania

Targi Computex 2010 zgodnie z oczekiwaniami stały pod znakiem urządzeń przenośnych. Moda na tablety to odzwierciedlenie najnowszego trendu w IT, zainicjowanego przez pojawienie się apple'owskiego iPada.


Asus Eee Pad EP121

MSI Wind Pad 100

Tablet firmy Compal Electronics

Polecamy:

Tajwańska impreza, zakończona w sobotę 5 czerwca, stała się areną prezentacji kilkunastu modeli tabletów. Swoje oferty przedstawili mniej i bardziej znani producenci.

Większość pokazanych w Taipei urządzeń działała pod kontrolą systemu Google Android, znalazły się też i modele korzystające z Windows.

Do pierwszej z tych grup zaliczymy urządzenie firmy Compal Electronics (drugiego co do wielkości kontraktowego wytwórcę komputerów przenośnych na świecie). 10-calowy tablet pracuje pod kontrolą systemu Android 2.1. Compal przedstawi ofertę produkcji tabletu markowym producentom sprzętu komputerowego.

Android znalazł też zastosowanie w 10,1-calowym tablecie Foxconn N928-1 (jest to konstrukcja pokazowa, rodzaj sprzętowego demo na potrzeby producentów). Wiadomo o nim tyle, że wykorzystuje układy Nvidia Tegra.

Kolejna propozycja z Androidem na pokładzie to Odroid-T południowokoreańskiej firmy Hardkernel. Sprzęt wykorzystuje 1-gigahercowy układ Samsung S5PC110 1GHz, dysponuje slotem kart pamięci MicroSD, portem USB oraz modułami Wi-Fi i Bluetooth.

Tablety z systemem Google'a zaprezentowało również kilka mniejszych tajwańskich firm, w tym Browan Communications, Firstone Technology, Digitran i FuJian Sanxi Electronics.

Windows - mniej modeli, ale więksi producenci

Własne propozycje w segmencie tabletów przedstawiła też firma MSI. Jedna z nich to Wind Pad 110 z systemem Android, jednak firma nie ujawniła zbyt wielu szczegółów dotyczących tego urządzenia.

Znacznie więcej wiemy na temat Wind Pada 100. Jest to urządzenie z 10-calowym ekranem dotykowym o rozdzielczości 1024x600 pikseli, procesorem Intel Atom 1,66 GHz, 2 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 32 GB. Producent zdecydował się na zastosowanie w nim systemu operacyjnego Windows 7 Home Premium oraz specjalnego interfejsu użytkownika, Win Touch UI.

Inny reprezentant grupy tabletów z Windows 7 to produkt Asusa - Eee Pad EP121. Urządzenie wyposażone jest w ekranem 12", procesor Intel Core 2 Duo typu CULV, port USB i moduł cyfrowego aparatu fotograficznego; obsługuje technologię Adobe Flash.

Tablety na targach Computex 2010 - zobacz wideo: