Świat się zbroi

W 2008 r. na świecie wydatki na zbrojenia sięgnęły ok. 1464 mld USD - wynika z najnowszych danych Stockholm International Peace Research Institute. Jest to o 4% więcej niż rok wcześniej.

Według SIPRI od 1999 roku wydatki na zbrojenia wzrosły o 45%. Tegoroczne wydanie Yearbook of Arnaments, Disarmament and International Security pokazuje, że USA odpowiadają za większość (58%) globalnego wzrostu wydatków na zbrojenia w latach 1999 - 2008. Natomiast Chiny i Rosja w ciągu dekady niemal potroiły swoje wydatki militarne. Duże budżety przeznaczały na armię także: Indie, Arabia Saudyjska, Iran, Izrael, Brazylia, Korea Południowa, Algieria i Wielka Brytania.

"Idea wojny z terrorem zachęciła wiele krajów do postrzegania ich problemów przez wysoko zmilitaryzowane soczewki i usprawiedliwiania tym wysokich wydatków na armię. Jednocześnie wojna w Iraku i Afganistanie kosztowała USA dodatkowo 903 mld USD" - skomentował dr Sam Perlo-Freeman, szef Military Expenditure Project w SIPRI.

Instytut SIPRI przygotował także listę 100 największych na świecie firm produkujących broń (z wyłączeniem przedsiębiorstw chińskich). W 2007 roku (najnowsze dostępne dane) amerykański Boeing pozostał na pierwszym miejscu wśród producentów uzbrojenia - sprzedał broń o wartości 30,5 mld USD. Wszystkie 20 firm z czoła rankingu to przedsiębiorstwa amerykańskie i europejskie. Łącznie wartość broni sprzedanej prze firmy z rankingu sięgnęła w 2007 r. 347 mld USD, o 11% więcej nominalnie i o 5% więcej pod względem wartości realnej w porównaniu z wynikami z 2006 roku.

SPIRI szacuje, że w ubiegłym roku na świecie było 8400 głowic nuklearnych, z których ok. 2000 w stanie gotowości, wystrzelenie ich było możliwe w ciągu kilku minut.