Świat w małym palcu

Od grudnia na polskim rynku dostępny będzie najnowszy model telefonu komórkowego Nokii - 7110, umożliwiający korzystanie z zaawansowanych usług internetowych.

Dwuzakresowa Nokia 7110 jest mniejsza od modelu 6110, a mimo to ma znacznie większy wyświetlacz graficzny. Rolkowy przycisk NaviRoller służy do szybkiego poruszania się po opcjach menu, a także do wpisywania znaków. Nokia 7110 wyróżnia się możliwością zapisania w jej pamięci 1000 pozycji książki telefonicznej (po 3 numery telefonu i adres na osobę) oraz wbudowanym alarmem wibracyjnym. Aparat ten jest pierwszym modelem zgodnym ze specyfikacją WWW:MMM (WWW Mobile Media Mode). Obsługuje protokół WAP (Wireless Application Protocol).

Dzięki technologii WAP możliwe jest przygotowywanie treści internetowych specjalnie na potrzeby urządzeń przenośnych. Operatorzy telekomunikacyjni za pośrednictwem bramek WAP zapewnią dostęp do tak opracowanych informacji, a użytkownik otrzyma nowe, zaawansowane usługi w rodzaju dostarczania do telefonu serwisów informacyjnych, bankowości na telefon czy rezerwacji biletów lotniczych.

W ramach pilotażowego programu współpracy z Nokią usługi takie oferuje m.in. CNN, Reuters oraz banki Citigroup i National Westminster. W Polsce do prowadzenia serwisów WAP przygotowują się Rzeczpospolita i RMF FM, a operator sieci Plus GSM prowadzi już testy infrastruktury.

W listopadzie Nokia zamierza wprowadzić na nasz rynek modem GSM CardPhone pracujący z szybkością do 56 Kb/s. Taka przepustowość będzie osiągalna w nowych sieciach GSM typu HSCDS (nad wdrożeniem tego standardu pracuje Plus GSM).

Na przyszłoroczne targi CeBIT zapowiedziano premierę następcy modelu Nokia 6110, który – podobnie jak 7110 - będzie zgodny z WWW:MMM.

Więcej informacji: www.nokia.com.pl