Świat w trójwymiarze

Za pomocą przeglądarek kuli ziemskiej takich jak Google Earth, NASA World Wind czy Windows Live Local możesz zaplanować najbliższy urlop, zajrzeć do ogródka sąsiada lub oglądać przestrzeń kosmiczną. Podpowiemy ci, jak z nich korzystać.


Za pomocą przeglądarek kuli ziemskiej takich jak Google Earth, NASA World Wind czy Windows Live Local możesz zaplanować najbliższy urlop, zajrzeć do ogródka sąsiada lub oglądać przestrzeń kosmiczną. Podpowiemy ci, jak z nich korzystać.

Świat w trójwymiarze

Terabajty materiałów zdjęciowych - Windows Live Local urzeka przede wszystkim wyborną jakością zdjęć w widoku perspektywicznym z lotu ptaka.

Czy wiedziałeś, że kwatera niemieckich służb wywiadowczych, mieszcząca się w Pullach koło Monachium, dysponuje własnym kortem tenisowym? Będąc przeciętnym obywatelem, nie masz szans, aby zaglądać na rządowe posesje - chyba że sięgniesz po przeglądarkę globu, taką jak Windows Live Local bądź Google Earth. Te praktyczne serwisy pokazują nie tylko dane kartograficzne niemal w dowolnym zbliżeniu, lecz dostarczają ponadto odpowiedni materiał zdjęciowy. Wystarczy podać żądany adres lub znany punkt, a globus obróci się i przeglądarka wykona zbliżenie wybranego przez ciebie miejsca.

Najbardziej znane przeglądarki tego typu to Google Earth, Google Maps, NASA World Wind i Windows Live Local. W poniższym materiale przedstawiamy te aplikacje, omawiając ich zalety i wady. Ponadto prezentujemy opis najlepszych dodatków, które rozszerzają ich możliwości. W ten sposób zdobędziesz wszystko, co ci potrzebne do wirtualnych podróży dookoła świata.

Do korzystania z każdej spośród czterech wspomnianych aplikacji jest wymagane stałe, szerokopasmowe łącze internetowe - im szybsze, tym lepsze. W końcu na serwerach obsługujących wymienione serwisy leży po kilkaset terabajtów materiału foto- i kartograficznego. Eksperci szacują ilość danych na 150 do 250 TB w wypadku Google Earth. Materiały zebrane przez NASA World Wind przekraczają wręcz 400 TB. Zasoby fotograficzne to w większej części zdjęcia satelitarne - Google Earth udostępnia ponadto zdjęcia wykonane z samolotu. Są na tyle dokładne, że pozwalają dojrzeć poszczególne drzewa i krzewy, samochody, a nawet postacie. Z tego powodu przeglądarki kuli ziemskiej stały się celem krytyki specjalistów ds. ochrony danych. Przecież nikt nie wie, kiedy nadleci następny samolot z misją strzelania kolejnych zdjęć.

Google Earth - realistyczny widok ziemi

Największą popularnością wśród przeglądarek ziemskiego globu cieszy się Google Earth. Została zaprojektowana przez amerykańską firmę Keyhole, która od 2004 roku należy do koncernu Google. Jest dostępna w kilku wariantach. Oprócz zarobkowej edycji Pro, która potrafi rejestrować loty i kosztuje 400 dolarów rocznie, producent zapewnia wersje Plus i Standard. Pierwsza z nich (roczny abonament wynosi 20 dolarów) została przygotowana z myślą o użytkownikach prywatnych. W porównaniu z bezpłatną wersją Standard wyróżnia się obsługą GPS, większą wydajnością i różnymi funkcjami importowania (np. z plików CSV). W większości zastosowań powinna jednak wystarczyć edycja bezpłatna do użytku prywatnego (dostępna pod adresem:http://earth.google.com/intl/pl/ , środowiska: Windows 2000/XP/Vista, rozmiar pliku: 12,7 MB).

W ciągu kilku ostatnich miesięcy wielokrotnie udoskonalano sterowanie interfejsem Google Earth. W pozostałych serwisach działa podobnie. Na przykład przytrzymując naciśnięty klawisz myszy, możesz przesuwać widoczny fragment mapy w dowolnym kierunku. Poziom zbliżenia zmienisz suwakiem w lewym górnym rogu bądź kręcąc kółkiem myszy. Używając tego kółka, można nawigować jeszcze w kilku innych kierunkach. Z naciśniętym klawiszem [Shift] zmienisz kąt widzenia z widoku z góry na widok z boku, natomiast z naciśniętym klawiszem [Ctrl] zmienisz kierunek, w którym patrzysz. Jeśli jednocześnie naciśniesz klawisz [Alt], będziesz się przesuwał znacznie wolniej, co umożliwi precyzyjniejsze sterowanie.

Zagorzali entuzjaści prezentowanych aplikacji mogą rozważyć zakup odpowiedniego urządzenia do nawigacji. Na przykład Space Navigator firmy 3D Connexion (informacje: www.3dconnexion.com, cena: 59 euro) ułatwia sterowanie w Google Earth, NASA World Wind i blisko stu innych programach graficznych. Okrągłe urządzenie jest wyposażone w liczne sensory i dwa konfigurowalne przyciski. Uzyskanie pewnej wprawy umożliwia niemal intuicyjne nawigowanie po całym globie. Producent dostarcza sterowniki do środowisk Windows 2000/XP/Vista, a także Linux i Mac OS X.

Świat w trójwymiarze

Wiadomość na pustyni - użytkownicy Google Earth poszukują słynnych kół w zbożu i bardzo często udaje im się dopiąć swego - tym razem nawet na obszarze pustyni w amerykańskim stanie Nevada (współrzędne: 37.401437,-116.867773).

Począwszy od wersji 4.2 przeglądarki Google Earth, która weszła na rynek pod koniec sierpnia 2007 roku, można podziwiać nie tylko kulę ziemską, lecz również nieboskłon. Kliknij w tym celu nowy przycisk planety (pierwszy z prawej na pasku narzędzi w górnej części okna) lub wskaż odpowiednie polecenie w menu widoku. Google zapewnia, że można oglądać około 100 milionów gwiazd - wszystkie we właściwym miejscu i pod właściwym kątem, zależnie od daty. Oprócz tego można obliczać pozycje i orbity planet, i księżyca - na dwa miesiące naprzód. W tym celu trzeba uaktywnić warstwę ruchu planet bądź warstwę ruchu księżyca. Obie są instalowane domyślnie wraz z aplikacją. W oknie pojawi się dodatkowy suwak. Za jego pomocą ustalisz żądaną datę. Wiele ciał niebieskich opatrzono nazwami. Obecnie jeszcze nie wszystkie są szczegółowo udokumentowane.

Google Maps - braciszek w oknie przeglądarki

Prostszą alternatywę Google Earth, z której możesz korzystać bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, znajdziesz w serwisie Google Maps (http://maps.google.com ). Pomoże ci w wielu sytuacjach - gdy zechcesz znaleźć jakąś ulicę, hotel w sąsiedztwie plaży bądź supermarket w pobliżu twojego domu. Usługa ta rozróżnia trzy tryby wyświetlania informacji - kartograficzny (mapa), zdjęcia satelitarne i mieszany. Wykorzystuje w dużej części ten sam materiał fotograficzny, co Google Earth.

Zauważ, że Google Maps często potrafi wyświetlać materiał w większym zbliżeniu, niż można uzyskać za pomocą suwaka - przynajmniej w niektórych miejskich aglomeracjach. Wybierz żądane miejsce na mapie, a następnie kliknij odnośnik Link do tej strony. Skopiuj utworzony adres URL w pole adresu swojej przeglądarki internetowej i zastąp wartość parametru z (np. z=19) większą.

Wprawdzie w porównaniu z Google Earth serwis Google Maps oferuje znacznie mniej funkcji, jednak z czasem coraz bardziej dorównuje swojemu dużemu kuzynowi. Na przykład można już w nim stosować wtyczki w formatach KMZ i KML. Skopiuj w tym celu adres URL dodatku i wklej go w pole wyszukiwania usługi Google Maps. Funkcja ta nie działa jeszcze ze wszystkimi rozszerzeniami, niemniej jednak wystarcza np. do przeglądania list z zabytkami lub innymi miejscami godnymi zwiedzenia.