Świat wokół nas

Czy encyklopedie dla dzieci powinny różnić się od encyklopedii dla dorosłych? Raczej nie, ale na pewno powinny być przystępne i ciekawe.

Czy encyklopedie dla dzieci powinny różnić się od encyklopedii dla dorosłych? Raczej nie. Być może nie muszą zawierać niektórych informacji (to dosyć ryzykowna teza), ale na pewno powinny być przystępne i ciekawe.

Przyjrzyjmy się bliżej "Encyklopedii dla dzieci".

Po uruchomieniu aplikacji i obejrzeniu animowanej sekwencji, przechodzimy do głównego menu programu, w którym wpisujemy swoje imię i datę urodzenia. Jak na program multimedialny przystało, większość haseł ozdobiona jest zdjęciami, dźwiękami, a czasem animacjami lub krótkimi filmami.

Świat wokół nas
Możemy wybrać jeden z działów, na jakie została podzielona encyklopedia (historia, kultura, nauka, geografia, przyroda, atlas), a następnie przejść do bardziej szczegółowych zagadnień. Do dyspozycji mamy również słownik, wyszukiwarkę haseł, animacji itp. oraz przegląd biografii znanych osób. Możemy także za pomocą przycisku "WWW" poszukać informacji w Sieci. Informacje są podawane w przystępny sposób, obowiązuje przy tym zasada "od ogółu od szczegółu".

Ciekawy pomysł ukrywa przycisk "MapaŢ. Po jego kliknięciu na ekranie pojawia się krajobraz (m.in. miasto, las, góry i dom z ogrodem), po którym możemy się swobodnie poruszać. W każdym z tych miejsc znajduje się wiele przedmiotów, zwierząt i roślin, które powiązane są z informacjami w encyklopedii np. pszczoła w lesie prowadzi do plastrów miodu, a te z kolei do podstawowych figur geometrycznych (sześciokąty!). Całość tworzy mały wirtualny świat, nasycony ciekawymi informacjami. Niestety, kliknięcie niektórych obszarów na ekranie powodowało zniekształcenia grafiki, a nawet zawieszenie programu.

Oprócz typowych rozwiązań "Encyklopedia dla dzieciŢ potrafi także zaskoczyć - gdy jesteśmy zmęczeni nawałem wiedzy, możemy np. zajrzeć do zbioru dowcipów lub spróbować sił w quizie.

Pewnym mankamentem tej aplikacji fakt, że nie znajdziemy w nim bardziej wyszukanych terminów ("elekcjiŢ nie ma w słowniku) - nie zmniejsza to jednak, naszym zdaniem, jej wartości jako wydawnictwa dla najmłodszych; dla starszych dzieci i młodzieży przeznaczone są inne programy.