Świąteczne życzenia Polaków: coraz częściej w formie elektronicznej

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez GfK Polonia dla Rzeczpospolitej, w święta chętniej zadzwonimy z życzeniami niż wyślemy tradycyjną kartkę. Prawie jedna trzecia Polaków napisze świątecznego sms-a. Blisko co czwarta osoba wyśle natomiast życzenia za pośrednictwem e-maila (14 procent) lub komunikatora (10 procent).

Polacy składając życzenia świąteczne coraz chętniej korzystają z telefonów komórkowych i poczty elektronicznej. Z każdym rokiem zjawisko to przybiera na sile. Powód jest prosty: łatwość dotarcia do dużej liczby osób w krótkim czasie.

Według badań GfK Polonia przeprowadzonych dla "Rzeczpospolitej" połowa Polaków chce złożyć życzenia przez telefon, 44 procent badanych zamierza wysłać tradycyjną kartkę świąteczną, a z możliwości wysłania sms-a chce skorzystać 30 procent osób. Blisko co czwarte życzenia zostaną przesłane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub komunikatora. 23 procent badanych planuje odwiedzić w okresie świątecznym osoby, z którymi nie usiądą przy wigilijnym stole. Badanie zostało przeprowadzone 8 grudnia na próbie 500 osób.

Nowe tendencje w świątecznym zachowaniu Polaków potwierdzają operatorzy komórkowi. W 2007 roku w okresie świątecznym w sieci Orange wysłano ponad 288 milionów wiadomości. Dla porównania, rok wcześniej było ich 178 milionów. W sieci Plus w tym samym okresie odnotowano 250 milionów sms-ów (o 40 procent więcej niż w 2006 roku). Najwięcej wiadomości wysłano w sieci Era - ponad 375 milionów komunikatów sms. Wyniki badań pozwalają przypuszczać, że w tym roku wartości te będą jeszcze wyższe.

Źródło: Rzeczpospolita