Świąteczny atak złośliwych programów

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem sieciowym ostrzegają przed świąteczną działalnością dwóch programów, które zainstalowane w systemie inicjują i koordynują ataki na serwery sieciowe.

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem sieciowym ostrzegają, że w najbliższych tygodniach uaktywnią się dwa, działające "w duecie" programy: Tribe Flood Network i Trinoo. Zainstalowane w setkach tysięcy komputerów symultanicznie zbombardują wybrane miejsca w Internecie, a jeśli informacje będą wysyłane dostatecznie szybko, zaatakowany komputer zawiesi się. Eksperci uważają, że czas świąt jest dogodnym okresem dla sieciowych napastników, większość administratorów systemów bowiem będzie przebywała na urlopach. Atakom ma sprzyjać także zamieszanie spowodowane problemem roku 2000.

Ataki na komputery sieciowe prowadzone z innych komputerów znane są od początku istnienia sieci, ale Tribe i Trinoo zapewniają większy stopień kontroli nad przeprowadzanymi operacjami. Tribe Flood Network i Trinoo atakują z "niewinnego" komputera, do którego się wcześniej dostały. Po odebraniu sygnału z komputera "kierującego akcją", zarażone wcześniej maszyny równocześnie zaczynają atakować wybrany serwer taką liczbą pakietów informacji, której zaatakowana maszyna-cel nie jest w stanie odebrać. Programy instalują się w komputerach pracujących pod kontrolą systemów Solaris i Linux.

Więcej informacji: www.pcworld.com