Świąteczny remanent: pecet końca 2005 roku

Każdy mijający rok przynosi w świecie technologii nowe rozwiązania, pomysły i wiążące się z tym wprowadzanie nowych standardów. Gdybyśmy chcieli krok w krok podążać za nowinkami technologicznymi musielibyśmy mniej więcej co miesiąc wymieniać kluczowe komponenty naszych komputerów. Nie sądzę aby choć procent z nas tak czynił, lecz praktycznie każdy chce aby jego "blaszak" był jak najnowocześniejszy i przetrzymał jak najdłużej bez konieczności inwestycji w nowe części. Przyjrzeliśmy się zatem jakie rozwiązania w minionym roku stały się standardami w kluczowych asortymentach sprzętowych i jak naszym zdaniem powinien wyglądać nowoczesny, gotowy na przyszłość pecet końca 2005 roku.

Naszą analizę podzieliliśmy na 3 podstawowe konfiguracje sprzętowe - komputer klasy podstawowej, średniej oraz wydajną maszynę do gier i pracy.

Komputer klasy podstawowej

Najtańsze pecety zbudowane są zazwyczaj z niedrogich komponentów, gdzie celem nadrzędnym jest minimalizacja kosztów, a więc maksymalna integracja części komputerowych na płycie głównej. Płyty te mają najczęściej zintegrowane z chipsetem rdzenie graficzne, które jak wynika z przeprowadzonych przez nas testów coraz częściej wystarczają nie tylko do sprawnej pracy z aplikacjami biurowymi lecz także pozwalają płynnie pograć w wiele gier. Oczywiście płynne wyświetlanie obrazu w grach osiągniemy przy ustawieniu stosunkowo niskiej rozdzielczości ekranu - 800x600 lub 1024x768 pikseli i redukcji szczegółowości obrazu. Taki kompromis wielu osobom jest jednak na rękę, bowiem większość z nasz na granie nie ma po prostu czasu, a wspomniane rozdzielczości sprawiają, że gdy choć może nie prezentują się wyśmienicie, to i do brzydkich nie należą.

Czy bez karty graficznej można grać?

Świąteczny remanent: pecet końca 2005 roku

Płyta główna z chipsetem GeForce 6150

Chipsetów ze zintegrowanymi układami graficznymi jest obecnie bardzo wiele. Można wybierać spośród produktów VIA, ATI, SiS, NVIDIA oraz Intel. Dla osób poszukujących w ramach poszczególnych platform najlepszych rozwiązań ze zintegrowaną grafiką polecamy szczególnie płyty z chipsetami NVIDIA (dla procesorów AMD) oraz Intel (dla układów Intela). W redakcyjnych testach płyty główne z chipsetami NVIDIA GeForce 6150 + nForce 430 oraz Intel 945G + ICH7 zaprezentowały się najkorzystniej istotnie wyprzedając pod względem prędkości generowania klatek/s płyty z konkurencyjnymi chipsetami (SiS 661GX + SiS 964, ATI Radeon Xpress 200 + ULi 1573, Intel 915G + Intel ICH6R, ATI RS482 + ATI SB450, ATI RS480 + ATI SB400). Zaletą polecanych przez nas chipsetów NVIDII jest także pełna zgodność z DirectX 9.0 c, tak więc realizacja szerokiej gamy nowoczesnych funkcji graficznych. Wersja GeForce 6150 posiada wbudowany zestaw procesorów wideo występujących pod wspólną nazwą PureVideo, które pozwala np. na sprzętowe dekodowanie filmów zapisanych w wysokiej rozdzielczości WMV-HD. Niestety chipset NVIDII znajdziemy tylko w płytach przeznaczonych dla procesorów AMD (aktualnie właściwie wszystkie z nich mają podstawkę Socket939). Dla układów Intela polecamy wspomnianą powyżej kombinację mostka północnego i945G oraz nowoczesnego mostka południowego ICH7. Oba chipsety pozwalają na obsługę szybkich pamięci (DDR400 bądź DDRII 667, wyposażone są w kontrolery RAID oraz 8-kanałowe kodeki audio Azalia).

Tania, dobra karta graficzna

Świąteczny remanent: pecet końca 2005 roku

Karta graficzna MSI NX6600GT-VT2D128 Diamond

Płyty te pozwalają na instalację zewnętrznych kart graficznych z interfejsem PCI Express x16, tak więc jeśli moc zintegrowanego układu graficznego okaże się dla Was nie wystarczająca to zawsze istnieje możliwość dokupienia odpowiednio szybkiej karty graficznej. Jeśli dodatkowa karta graficzna, to w tanim komputerze musi to być model w cenie ok 500 zł. Jeśli masz ok 550 zł to jesteś szczęściarzem, bo za tę kwotę kupisz już przebój 2005 roku - kartę graficzną z procesorem GeForce 6600 GT. Jest to układ wydajny, wystarczający do płynnego generowania grafiki w większości nowych gier. Może pracować w trybie SLI, jednak nie sądzimy abyś inwestował w taką płytę główną kupując tani komputer. Inne ciekawe propozycje w tym segmencie to ATI Radeon X700 oraz najnowszy X1300 PRO. Ta ostatnia karta może także współpracować z drugim egzemplarzem w trybie CrossFire. W tanim pececie nie może zabraknąć niedrogiego procesora.

Pamiętaj o podstawce

Świąteczny remanent: pecet końca 2005 roku

Procesor Sempron z podstawką Socket 754

Zarówno Intel jak i AMD posiadają w swoim katalogu 64-bitowe, niedrogie procesory Celeron D i Sempron. Procesory te oferują podobną wydajność, jednak bardziej perspektywicznym zakupem będzie Celeron D. Jest to związane z tym, że ma podstawkę LGA775, taką jaką mają wszystkie obecnie produkowane procesory desktop Intela. AMD w Sempronach stosuje podstawkę Socket754, tak więc jeśli przyjdzie Wam ochota na instalację na Waszej płycie szybszego Athlona 64 z gniazdem Socket939 to niestety nie będzie to możliwe.

Świąteczny remanent: pecet końca 2005 roku

64-bitowy Celeron D 351 ma taką samą podstawkę Socket 775 jak wszystkie nowe procesory Intela