Światło kamera, rozmowa...

Wideokonferencje z iChat AV - wystarczy tylko kliknąć myszką


Wideokonferencje z iChat AV - wystarczy tylko kliknąć myszką

Pantera - aktualizacja systemu OS X - niesie ze sobą ponad 100 nowych funkcji i jeśli chcemy doświadczyć większości z nich, musimy zaczekać do końca roku, aż pojawi się OS X 10.3.

Ale jedna z najważniejszych - zaktualizowany komunikator - jest już dostępna w wersji beta. Zmieni ona sposób patrzenia na komunikację.

Światło kamera, rozmowa...

iChat AV to więcej niż elegancka wersja zintegrowanego komunikatora, którą Apple przedstawił w roku 2002. Teraz dodano obsługę audio i wideo. Po dołączeniu kamery FireWire oraz mikrofonu możemy prowadzić wideokonferencję z innym użytkownikiem iChat AV przez szerokopasmowe połączenie internetowe.

Darmowa wersja beta działa w systemach OS X 10.2.5 i późniejszych. Pełna wersja będzie dostępna wraz z Panterą jeszcze w tym roku. Użytkownicy Maców, którzy chcą pozostać przy Jaguarze (10.2), będą mogli kupić zaktualizowaną wersję komunikatora (około 29 dolarów) jak tylko zostanie on ukończony.

"iChat AV to przełom w komunikacji" - powiedział Steve Jobs podczas oficjalnej prezentacji. I nawet najbardziej zajadli obserwatorzy powinni poświęcić trochę czasu, aby zobaczyć, że to zdanie to nie tylko marketingowa hiperbola.

Mów do mnie

iChat AV wyda się znajomy użytkownikom iChat 1.0. Ma ten sam stylizowany interfejs, wciąż istnieje możliwość połączenia się z przyjaciółmi i współpracownikami, którzy mają konta w AOL Instant Messenger lub .Mac. Ale teraz lista znajomych, oprócz tradycyjnej nazwy i zdjęcia, zawiera przyciski, zielony dla wideo i czerwony dla audio, które pokazują techniczne możliwości komputerów osób będących na liście. Ikony te także mówią o możliwości rozpoczęcia dyskusji, jeśli ikona kamery jest szara, znaczy, że kolega prowadzi wideokonferencję z kimś innym.

Kliknięcie na zielony przycisk kamery zaprasza danego użytkownika do wideokonferencji. Gdy rozpoczyna się połączenie, na ekranie pojawia się okienko umożliwiające skontrolowanie twojego obrazu i odpowiednie ustawienie kamery.

Podczas rozmowy główne okno iChata pokazuje, do kogo mówisz, w prawym dolnym rogu znajduje się twój obraz, widzisz więc, co widzi osoba po "drugiej stronie" kabla. Ikonka z podwójną strzałką na dole okienka iChat pozwala maksymalizować je na cały ekran.

iChat AV transmituje dźwięk w trybie pełnego dupleksu. Dzięki temu użytkownicy tego programu mogą mówić w tym samym czasie jeden do drugiego i bez problemu będą się słyszeć, nie wystąpią żadne zakłócenia w transmisji audio.

Do przeprowadzenia wideokonferencji iChat AV potrzebuje przynajmniej procesora G3 taktowanego zegarem 600 MHz lub szybszym. Ta specyfikacja to nie zalecenie, gdy ktoś zaprosi cię do wideokonferencji, a ty nie masz wystarczająco mocnego sprzętu, pojawi się odpowiednie okienko dialogowe i powie, że nie jesteś w stanie przyjąć zaproszenia. Wideokonferencja wymaga także szerokopasmowego dostępu do Internetu, tradycyjne połączenie modemowe o prędkości 56 kbps jest wystarczające tylko do rozmów audio.

Chociaż iChat pozwala na prowadzenie rozmowy w trybie tekstowym z wieloma użytkownikami, konferencje audio i wideo można prowadzić tylko w trybie jeden do jednego. Można, co prawda, pisać do jednej osoby i rozmawiać z drugą, ale wtedy trzeba być zdolnym do jednoczesnego pisania i mówienia.

Ukryta kamera

Światło kamera, rozmowa...

<b>iSight</b> wbrew wyglądowi to już poważna konstrukcja, jakość przekazywanego obrazu przewyższa większość konkurencji. Małe zielone światełko wskazuje aktywność kamery, przekręcenie obiektywu wyłącza ją.

Z iChatem współpracuje każda kamera internetowa ze złączem FireWire, a także tradycyjne kamery wideo podłączane do Maca przez FireWire. Apple stworzył też własną kamerę iSight (149 euro + VAT), przeznaczoną do współpracy właśnie z iChatem. iSight jest odlana z tego samego stopu aluminium, co 12- i 17-calowe PowerBooki. Kamera ma trzyczęściowy obiektyw, na który składają się dwa elementy asferyczne i jeden płaski, a także kolorowa matryca CCD o przekątnej 1/4 cala i rozdzielczości 640 x 480 pikseli.

Przysłona obiektywu ustawiona jest na duży otwór (f2.8), dzięki czemu kamera pozyskuje jaśniejszy i ostrzejszy obraz, bez względu na źródło światła.

Największe wrażenie robi wbudowany w kamerę iSight procesor, który optymalizuje nasycenie kolorów, kontrast i balans bieli, dzięki czemu iSight może przesyłać lepszy obraz niezależnie, czy wokół jest jasno, czy ciemno (zauważyliśmy to bardzo szybko testując możliwości iChat AV w wersji beta). Pozyskany przez iChat obraz kodowany jest kodekiem H.263, który udostępnia pełny przekaz wideo z 30 ramkami na sekundę w 24-bitowym kolorze. iSight oferuje więcej niż tylko czysty obraz, wyposażony jest także we wbudowany mikrofon. Konstrukcja mikrofonu umożliwia eliminację szumu dzięki algorytmowi rozpoznającemu skąd przychodzi dźwięk. iSight cały czas analizuje dźwięk i wie, że transmisja twojego głosu jest przerywana, podczas gdy szum otoczenia trwa cały czas.

Ważący 65 g iSight jest łatwy do przenoszenia, Apple dostarczył nawet plastikowy futerał podróżny. Do kamery dołączono także trzy rodzaje mocowań: na górze panelu ciekłokrystalicznego, na laptopie i monitorze CRT. To kolejna przewaga nad pozostałymi Webcamami. Wiele z tych urządzeń stoi na biurku i daje naszym rozmówcom obraz brody lub policzka. Apple stworzył iSight tak, aby można go było umiejscowić najbliższej poziomu oczu oraz obracać we wszystkich kierunkach.

Pierwsze spojrzenie

iChat AV potrzebuje pewnego dopracowania w kwestii dźwięku. Podczas wideokonferencji pracownicy digita w różnych częściach kraju zauważyli bardzo rozpraszające sprzężenia zwrotne. Głos wraca do mówiącego po paru sekundach w przetworzonej formie. Oczywiście zastosowanie słuchawek od razu rozwiązuje ten problem, ale nie każdy lubi z nich korzystać. Trzeba jednak przyznać, że generalnie trudno znaleźć jest błędy w tej aplikacji. iChat AV rzeczywiście zwiększa możliwość komunikacji z innymi i bez wątpienia wersja, która pojawi się pod koniec roku, będzie transmitowała wysokiej jakości dźwięk i obraz.