Światłowód Orange o prędkości do 5 Gbps. Pilotaż usługi wystartował właśnie w stolicy

Program testów asymetrycznego łącza światłowodowego o prędkości do 5 Gbps rozpoczął właśnie Orange na terenie Warszawy. Usługa realizowana z wykorzystaniem technologii XGS-PON przeznaczona jest głównie dla małych i średnich firm. Z takim połączeniem plik o rozmiarze 30 GB pobierzemy w niecałą minutę.

Światłowód. Fot. Fixabay

Pilotaż usługi Biznes Pakiet XGS-PON od Orange potrwa sześć miesięcy. Docelowa cena komercyjna ma wynieść 299 zł + VAT. W strefie zasięgu przeprowadzanych testów znajduje się obecnie około 100 firm, które mogą skorzystać z dwóch wariantów połączenia. Pierwsze z nich to wspomniane łącze asymetryczne (5 Gbps pobieranie / 1 Gbps wysyłanie). Druga opcja to symetryczne łącze (pobieranie i wysyłanie o prędkości do 2 Gbps).

Uczestnicy programu pilotażowego Orange mogą liczyć na wsparcie ekipy technicznej oraz publiczny stały adres IP. Technologia XGS-PON może osiągać transfery sięgające 10 Gbps i to zarówno podczas pobierania, jak i wysyłania danych. W trakcie testów używane są urządzenia SDU z 5 gniazdami Ethernet, działające w pasmach 2,4 oraz 5 GHz. Po zakończeniu pilotażu możliwe jest uruchomienie usługi w innych miastach.

Jak tłumaczy Bożena Leśniewska, wiceprezes Zarządu ds. rynku biznesowego Orange Polska - Intensywnie rozbudowujemy sieć światłowodową, rozszerzamy zasięg, a teraz chcemy zaoferować klientom jeszcze szybszy internet. Prędkość 5 Gb/s zaspokoi potrzeby każdej, nawet najbardziej wymagającej małej i średniej firmy. Zdajemy sobie sprawę, że cyfryzacja biznesu przyspiesza. Zależy nam by dać klientom najpewniejszy internet i być ich wiarygodnymi partnerami w cyfrowej transformacji.