Światłowód - sposób na zbyt wolny RAM

Jednym z najpoważniejszych współcześnie komputerowych wąskich gardeł jest wydajność pamięci. Cóż bowiem z tego, że procesor pracuje z częstotliwością przekraczającą 1 GHz, skoro RAM jest - w najlepszym razie - trzykrotnie wolniejszy?

Mówiąc w dużym uproszczeniu: kiedy procesor ma zamiar zapisać informację do pamięci, po każdym tyknięciu zegara, w którym dane zostały przekazane do RAM-u musi odczekać kilka tyknięć, aż pamięć sobie z nimi poradzi.

John Snowdon z uniwersytetu Herion-Watt University w Edynburgu twierdzi, że dzięki optoelektronice uda nam się rozwiązać problem wąskiego gardła między CPU i RAM-em. W projekcie noszącym nazwę HOLMS Snowdon stworzył interfejs łączący elektronikę i optykę.

Rola jego badań jest o tyle istotna, że światłowody to przezroczyste, stosunkowo grube przewody, natomiast w przypadku urządzeń elektronicznych (np. komputerowych płyt głównych) zwykle wykorzystuje się płaskie, zajmujące niewiele miejsca w trzecim wymiarze płyty z nadrukowanymi ścieżkami miedzianymi (PCB).

Niektóre z odkryć zespołu już teraz wykorzystywane są przez partnera uniwersytetu, niemieckiego Siemensa. Zdaniem Snowdona firma pracuje nad płytami PCB wykorzystującymi światłowody zamiast miedzi - profesor twierdzi, że mogą się one pojawić na rynku w ciągu najbliższych dwóch lat.

Więcej informacji: projekt HOLMS


Zobacz również