Światowy Dzień bez tytoniu już dziś - sprawdź, jak o siebie zadbać

W tym roku Światowy Dzień bez tytoniu jest niezwykle ważny. Tytoń nie lubi się z koronawirusem, co może zakończyć się Twoją śmiercią.


Co roku w ostatni dzień maja obchodzone jest święto Światowego Dnia bez tytoniu znane również jako Dzień bez Papierosa. Wydarzenie powstało z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia już w 1987 roku. Od 1988 roku święto odbywa się rokrocznie 31 maja.

Światowy Dzień bez tytoniu już dziś - sprawdź, jak o siebie zadbać

Źródło: Paweł Czerwiński/Unsplash

Polska oficjalnie przystąpiła do obchodów Światowego Dnia bez tytoniu w 1991 roku. Od 29 lat co roku na terenie całego kraju 31 maja odbywają się festyny antynikotynowe.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia bez tytoniu będą obchodzone zupełnie inaczej. Pandemia koronawirusa spowodowała, że realizacja tradycyjnych wydarzeń nie jest możliwa, ale z drugiej strony niezwykle ważne jest propagowanie wiedzy o zdrowym stylu życia i negatywnym wpływie nikotyny na nasz organizm.

Trzydzieste już w Polsce obchody Światowego Dnia bez tytoniu poświęcone zostały walce z paleniem, ochronie młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego oraz wpływowi tytoniu na przebieg COVID-19 i chorób płucnych.

Od kilkunastu tygodni świat zmaga się z nową normalnością, a palacze mają dodatkowy problem. W obawie o ich zdrowie na terenie całej Unii Europejskiej wycofano papierosy mentolowe oraz wszystkie elementy niezbędne do wytwarzania aromatyzowanych papierosów we własnym zakresie.

Rząd, organizacje pozarządowe oraz lekarze wielokrotnie podkreślali, że w dymie nikotynowym znajdziemy 7 tysięcy związków chemicznych, z których aż 70 jest silnie rakotwórczych. Palenie papierosów negatywnie wpływa na nasz układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy. Co gorsza dym nikotynowy szkodzi także tak zwanym biernym palaczom - osobom znajdującym się w najbliższym otoczeniu palacza.

COVID-19 nie sprzyja paleniu papierosów

W tym roku niezwykle ważne jest propagowanie wiedzy o negatywnym wpływie tytoniu na nasz organizm, ponieważ ma on ogromny, negatywny wpływ na przebieg ewentualnego zakażenia koronawirusem.

Wieloletni palacze mogą zapomnieć o bezobjawowym przejściu COVID-19.

Światowy Dzień bez tytoniu już dziś - sprawdź, jak o siebie zadbać

Źródło: Vannrith Va/Unsplash

Wszyscy palacze oraz użytkownicy elektronicznych papierosów lub podgrzewaczy tytoniu znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem. Niektóre badania dowodzą, że ryzyko zarażenia wirusem SARS-CoV-2 jest większe u palaczy, a dodatkowo naukowcy nie mają złudzeń, że przebieg choroby jest znacznie cięższy, niż u osoby pozbawionej nałogu.

Nie tylko starsi ciepią na choroby wywołane paleniem papierosów

W Polsce z powodu chorób wywołanych paleniem papierosów umiera rokrocznie około 70 tysięcy osób. Liczba ta odpowiada 17 procentom wszystkich zgonów w naszym kraju. Oznacza to zatem, że za prawie 1/5 zgonów w Polsce odpowiedzialny jest tytoń mający destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie.

Dodatkowo z powodu raka płuc, który wywoływany jest paleniem papierosów umiera w Polsce więcej kobiet, niż z powodu raka piersi. Co ważne zgony spowodowane paleniem tytoniu nie dotyczącą tylko osób starszych.

Młodzież uzależniona od papierosów

Dane statystyczne dobitnie udowadniają, że Polskie nastolatki mają ogromny pociąg do wszelkiego rodzaju używek. Mówi się, że nawet co drugi nastolatek w Polsce pali papierosy/e-papierosy lub korzysta z podgrzewaczy tytoniu.

Światowy Dzień bez tytoniu już dziś - sprawdź, jak o siebie zadbać

Źródło: fotografierende/Unsplash

Prawie 60 procent młodzieży w wieku 15-18 lat co najmniej raz w życiu wypaliło papierosa, a co gorsze palić zaczynają coraz młodsze dzieci.

Nadal palisz? Lepiej to przemyśl

Jesteś odporny na wszelkie akcje antynikotynowe i nadal uwielbiasz swoje klasyczne papierosy rodem z filmów z lat 80 tych? Lepiej dobrze się zastanów czy dla kilku chwil przyjemności warto wydawać setki złotych miesięcznie i narażać swoje zdrowie na szwank. Pamiętaj, że jeżeli zachorujesz na COVID-19 Twoje szanse na przeżycie będą znacznie niższe, niż u Twojego rówieśnika, który nie pali papierosów. Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy, a Twój ma znacznie mniejszą wydolność, niż u osoby nie palącej. Szybka i prosta kalkulacja mówi, że warto się przemęczyć i rzucić palenie lub chociaż przejść e-papierosy/podgrzewacze tytoniu.

Sprawdź, ile kosztuje kilogram ziarnistej kawy, która pomoże Ci zapomnieć o papierosie w pierwszych dniach po rzuceniu nałogu.

Światowy Dzień bez tytoniu już dziś - sprawdź, jak o siebie zadbać

Matt Hoffman/Unsplash

Pełen komunikat o Światowym Dniu bez tytoniu znajduje się w tym miejscu.