Światowy handel w odwrocie

Wartość globalnego handlu skurczy się w tym roku o 9%, będzie to największy spadek od czasów II Wojny Światowej - wynika z raportu Światowej Organizacji Handlu.

Światowa Organizacja Handlu stwierdziła, że wartość handlu w bogatszych krajach spadnie w tym roku nawet o 10%. Biedniejsze kraje mogą ucierpieć z tego powodu w jeszcze bardziej, ponieważ ich wzrost gospodarczy jest w większym stopniu uzależniony od eksportu.

Wartość światowego handlu do tej pory rosła nieprzerwanie od 1982 roku. W ciągu ostatnich 30 lat, zdaniem Pascala Lamy, dyrektora generalnego WTO, znaczenie handlu dla rozwoju światowej gospodarki w tym okresie stale rosło.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidział, że wartość handlu spadnie o 3%, jednak prognozy WTO są znacznie bardziej pesymistyczne.

Według autorów raportu, Niemcy w 2008 roku utrzymały pozycję największego na świecie eksportera - wartość eksportu wyniosła 1,47 bln USD, podczas gdy chińskiego - 1,43 bln USD.

USA były na trzecim miejscu, z eksportem o wartości 1,3 bln USD, na kolejnych: Japonia (782 mld USD) i Holandia (634 mld USD).

W USA wartość importu spadła o 4%, ale kraj ten pozostał największym światowym importerem (2,17 bln USD). Niemcy były na drugim miejscu (1,21 bln USD), na kolejnych: Chiny (1,13 bln USD), Japonia (762 mld USD) i Francja (708 mld USD).