Światowy rekord: megarozdzielczość 3840 x 2160 w telewizorze

Tajwański potentat w branży wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, firma Chi Mei Optoelectronics Corporation, ustanowiła rekord świata w rozdzielczości osiągniętej na urządzeniu LCD. Wyprodukowany przez firmę telewizor LCD o przekątnej 56 cali potrafi wyświetlać obrazy o powierzchni przekraczającej dziesięciokrotnie obrazy z typowych monitorów komputerowych!

Korporacja CMO jest jednym z trzech największych producentów wyświetlaczy LCD na świecie. Firma ogłosiła, iż udało jej się stworzyć panel Quad Full High Definition składający się z 8,29 milionów pikseli i zdolny do wyświetlenia obrazu w rozdzielczości 3840x2160!

Warto przypomnieć, że współcześnie wykorzystywane telewizory HDTV oferują najczęściej 1920x1080 pikseli. Jeszcze ciekawiej wygląda porównanie z typowymi monitorami komputerowymi, w których do pracy stosuje się zwykle rozdzielczość 1024 x 768 - obrazy na nowym wyświetlaczu CMO obejmują ponad dziesięciokrotnie większą powierzchnię!

Jak podaje producent, sterowanie komórkami wyświetlacza wymagało wbudowanie weń prawie 25 milionów tranzystorów (pierwsze wersje procesora Pentium 3 miały zaledwie 8 milionów tranzystorów!) obsługiwanych przez szynę danych o przepustowości 1,4 GB/s.

Więcej informacji: witryna CMO


Zobacz również