Święta z grami

Gra komputerowa to świetny prezent gwiazdkowy, ale wybór może okazać się niełatwy. Wiele produktów w sklepach to zwykłe gnioty, a trzeba też zwracać uwagę na wymagania sprzętowe - mogą być bardzo wysokie!


Gra komputerowa to świetny prezent gwiazdkowy, ale wybór może okazać się niełatwy. Wiele produktów w sklepach to zwykłe gnioty, a trzeba też zwracać uwagę na wymagania sprzętowe - mogą być bardzo wysokie!

Półki sklepowe pełne są kolorowych pudełek z grami, a przecież tytuły sprzedawane w marketach czy księgarniach to z reguły niewielka część wszystkich sprzedawanych w Polsce. Wybierając grę na prezent, nie ograniczaj się do przeczytania entuzjastycznych opisów i podziwiania kolorowej grafiki na pudełku. Zwróć uwagę przede wszystkim na rodzaj gry i wymagania sprzętowe. Najnowsze tytuły, zwłaszcza gry akcji i strzelanki FPP, wymagają bardzo mocnych komputerów, wyposażonych w szybki procesor, przynajmniej 512 MB pamięci RAM (rozsądna ilość to 1 GB) i jedną z najszybszych dzisiaj kart graficznych. Jeśli komputer spełnia tylko minimalne wymagania sprzętowe, to można zapomnieć o uruchomieniu gry z maksymalnymi parametrami grafiki - dynamiczne cienie, szczegóły tekstury i efekty świetlne nie będą widoczne. Jeśli nie jesteś pewny mocy komputera, warto przejrzeć nieco starsze tytuły lub wybrać inny rodzaj gier komputerowych, nie tak "pazernych na sprzęt", jak strzelanki FPP. Godne polecenia są zwłaszcza gry strategiczne - jak dowodzą badania naukowe, granie w nie ćwiczy inteligencję, uczy logicznego myślenia i planowania, a dowodząc wielkimi armiami, czasem zyskujemy nieco wiedzy historycznej. Specjalny rodzaj gier to tytuły dla dzieci - pozbawione przemocy, pełne za to elementów dydaktycznych. Kupując produkt oznaczony jako gra dla dzieci (lub wybierając taki tytuł z naszych propozycji), możesz być pewny, że przygody kaczuszki nie zakończą się niespodziewanie krwawą jatką. Taki prezent ucieszy jednak tylko najmłodszych - już uczeń podstawówki z pogardą odrzuci wesołe misie, wybierając zdobywanie średniowiecznych miast w grze strategicznej czy walkę ze smokami w komputerowej grze fabularnej (cRPG).

Call of Duty 2

Oto następca hitu sprzed kilku lat, nazwany Kompanią braci i Szeregowcem Ryanem gier eksploatujących temat drugiej wojny światowej. Efektowna strzelanka z perspektywy pierwszej osoby, opowiadająca o losach trzech żołnierzy z armii amerykańskiej, radzieckiej i angielskiej. Twórcy zrezygnowali z liniowości rozgrywki - każde zadanie można wykonać na kilka sposobów, czy to zmasowanym szturmem, czy podkradając się do celu. Do dyspozycji jest 15 rodzajów uzbrojenia: pistoletów, karabinków i karabinów, a każdy z nich jest charakterystyczny dla poszczególnych armii. Dosłownie wgniata w fotel oprawa graficzna. Poszczególne poziomy są idealnie dopracowane, tempo akcji - zawrotne, dookoła wybuchają bomby, ludzie strzelają, giną od kul, bohatersko walczą o przetrwanie. Inteligencja przeciwników nie jest oparta na skryptach, zamiast wykonywać z góry zaplanowane działania, dostosowują je do bieżącej sytuacji. Grając w "Call of Duty 2" masz wrażenie, że bierzesz czynny udział w działaniach wojennych. Dla pełnego obrazu dodajmy, że świetna muzyka symfoniczna doskonale buduje odpowiedni nastrój.

Producent Activision

Wydawca LEM

Cena 99,90 zł

Wersja polska

GTA: San Andreas

Kolejna odsłona najbardziej kontrowersyjnej gry komputerowej wprowadza w świat murzyńskich gangów ulicznych w Stanach Zjednoczonych z początku lat 90. Carl Johnson - główny bohater - wraca do rodzinnego San Andreas, aby odnaleźć sprawców śmierci swojej matki. Od razu spotyka starych znajomych, dwóch skorumpowanych gliniarzy, którzy wrabiają go w popełnienie przestępstwa. Później okazuje się, że podczas nieobecności CJ wiele się zmieniło i jego gang ma potężne kłopoty z utrzymaniem swojego terytorium.

Twoim zadaniem będzie wspięcie się na szczyty przestępczego półświatka, często wykorzystując dość radykalne metody. Nieraz będziesz musiał wziąć udział w strzelaninie, szalonym pościgu samochodowym czy walce z wrogimi gangami o dzielnicę. Gra jest bardzo rozbudowana, dodano element rodem z RPG, czyli rozwój umiejętności postaci. Najnowsze GTA cechuje niezwykła swoboda działania. Gra toczy się w trzech miastach połączonych siecią dróg i autostrad. Jak zawsze w tej serii, ścieżka dźwiękowa jest świetna. W zależności od nastroju, możesz posłuchać czarnych rytmów, ostrego brzmienia lub muzyki elektronicznej. Oprawa graficzna jest bardzo porządna i choć nie wykorzystuje najnowszych zdobyczy techniki, idealnie dopasowuje się do klimatu gry. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że "San Andreas" to jedna z najbardziej rozbudowanych gier akcji, z niespotykaną wręcz swobodą. Uwaga! Ze względu na dużo scen przemocy, gra przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.

Producent Rockstar Games

Wydawca Cenega

Cena 259,90 zł

Wersja angielska

F.E.A.R.

First Encounter Assault Recon to tajna jednostka do zadań specjalnych, która wkracza zawsze tam, gdzie konwencjonalne siły nie mogą sobie poradzić. Jej istnienie to tajemnica, choćby z tego powodu, że członkowie elitarnej grupy mają pewne zdolności paranormalne. Gdy centrum przemysłowe zostaje opanowane przez niezidentyfikowanych napastników, którzy biorą zakładników i nie wysuwają żadnych żądań, a policyjny oddział znika bez śladu, do akcji wkraczasz ty. Ale co w tym wszystkim robi mała, tajemnicza, dziewczynka?

"F.E.A.R." to gra FPS utrzymana w konwencji azjatyckiego horroru. Twórcy postawili sobie dwa cele: opracować bardzo dynamiczną i efektowną strzelankę oraz zbudować atmosferę grozy. Trzeba przyznać, że z obu zadań wywiązali się wręcz idealnie. Ostra walka z inteligentnymi przeciwnikami, którzy potrafią wzajemnie się osłaniać i zachodzić cię od tyłu, przeplata się z bardzo nerwowymi chwilami, kiedy przemierzasz puste korytarze, światło nagle przygasa, gdzieś pojawia się cień, a kątem oka widzisz długowłosą dziewczynkę obserwującą cię beznamiętnie. "F.E.A.R." to jedna z najlepszych gier akcji tego roku. Niestety, aby w pełni cieszyć się rozgrywką, trzeba mieć naprawdę potężny komputer.

Producent Monolith

Wydawca CD Projekt

Cena 99,90 zł

Wersja polska

Peter Jackson's King Kong

Chyba każdy zna tego gigantycznego goryla. Wraz z wejściem na ekrany najnowszej produkcji Petera Jacksona (znanego z filmowej trylogii Władca pierścieni) pojawiła się także gra traktująca o przygodzie filmowców na nieprzyjaznej wyspie. Komputerowa wersja King Konga jest rozwinięciem pierwotnego scenariusza. Wcielasz się w postać Jacka Driscolla, którego zadaniem jest uwolnienie ukochanej z łap goryla i ujście cało z wyspy, której mieszkańcami są dinozaury, tubylcy i wyżej wymieniona małpa. Rozgrywka polega głównie na kombinowaniu, bo przecież trudno zastrzelić T-Reksa z pistoletu. Trzeba tak wykorzystywać otoczenie, aby umykać gadom lub wpuszczać dinozaury w pułapki. Miłą odskocznią jest przejmowanie na pewien czas kontroli nad King Kongiem. Wtedy subtelność schodzi na drugi plan i masz możliwość złojenia skóry wielkim gadom. Gra prezentuje się oszałamiająco. Twórcy dołożyli wszelkich starań, aby grafika i udźwiękowienie budowały dobry klimat.

Producent Ubisoft

Wydawca Cenega

Cena 99,90 zł

Wersja polska

Dungeon Siege II

"Dungeon Siege" było prawdopodobnie jedną z niewielu gier, które mogły konkurować z "Diablo II", ale nie trafiło w pełni w gusta graczy. Jego twórcy wyciągnęli wnioski i uniknęli pewnych błędów podczas produkcji części drugiej. Tym razem historia nie jest, tak jak poprzednio, płytka i wciśnięta na siłę. Pokonując kolejne poziomy i mapy, aż przyjemnie poznawać kolejne zwroty akcji i wątki. Wiąże się to również z innymi zmianami, np. możliwością wyboru rasy swojej postaci - do dyspozycji są m.in. elfy, driady czy półgiganci. Bohater może szkolić się w łucznictwie, walce wręcz i dwóch typach magii - wojennej i natury. Dodatkowo każdą z postaci można "dopakować", wybierając odpowiednie pozycje z drzewa umiejętności, czego w poprzedniej części "Dungeon Siege" nie było. Podczas podróży spotkasz postacie niezależne, które mogą przyłączyć się do twojej drużyny, ale nie są wyłącznie pomocnikami w pokonywaniu kolejnych zastępów wroga. Każda z nich ma swoje miejsce w świecie gry i spotykając starych znajomych albo odwiedzając miejsca ze swojej przeszłości, może odblokować dodatkowe questy. Poza tym możesz kupić w schronisku zwierzę, które będzie walczyło u twojego boku, np. ogromnego skorpiona. Jednak zanim osiągnie pełnię swoich możliwości bojowych, musisz je odchować, karmiąc do czasu, aż urośnie. Niektóre zwierzaki można zdobyć tylko dzięki wykonaniu specjalnej misji. Jeśli ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie przypadnie ci do gustu, zawsze możesz w trybie multiplayer utworzyć drużynę razem ze znajomymi, w sieci lokalnej lub przez Internet. "Dungeon Siege II" jest grą naprawdę udaną, dającą wiele frajdy i wciągającą na długie godziny.

Producent Microsoft

Wydawca CD Projekt

Cena 129,90 zł

Wersja polska