Świetlana przyszłość PC

Zdaniem analityków z firmy ETForecasts, zmierzch komputerów PC nie nastąpi zbyt szybko. Jeszcze długo będą one "pokojowo współistnieć" z miniaturowymi urządzeniami nowej generacji.

Ostatnie analizy rynkowe wskazują na to, że już w 2005 r. na świecie będzie sprzedawać się więcej palmtopów, przystawek telewizyjnych czy web padów niż komputerów stacjonarnych. W roku 1999 konsumenci nabyli 12 mln tego typu urządzeń. Za pięć lat liczba ta może wzrosnąć aż do 300 mln jednostek, wyprzedzając tradycyjne komputery PC, których sprzeda się ok. 217 mln. W najbliższym czasie, bez wątpienia, prym w sprzedaży będą wiodły telefony komórkowe, wyposażone w możliwość dostępu do Internetu. Przewiduje się, że do 2005 r. konsumenci nabędą 140 mln takich aparatów.

Twórca owych analiz firma ETForecasts przewiduje, iż tradycyjne PC nie zostaną w najbliższym czasie wyparte z rynku. Wręcz przeciwnie, obecny trend jest szansą na ożywienie rynku PC. Nowej generacji urządzenia będą wymagać podłączenia do PC np. w celu aktualizacji oprogramowania czy szybkiego dostępu do sieci. "Branża PC to zawsze potrafiła szybko adaptować nowe technologie i reagować na trendy rynkowe. Tak zapewne stanie się i tym razem" - powiedział Egil Juliussen, prezes ETForecasts.


Zobacz również