Świetlana przyszłość wyświetlaczy

Wszystko wskazuje na to, że monitory jutra będą cieńsze, jaśniejsze, lżejsze i o większej rozdzielczości: od ekraników OLED PDA po 37 calowe panele LCD wyświetlające 'full-motion' wideo.

Podczas prezentacji Society for Information Display 2001 przedstawiono nowe technologie produkcji monitorów komputerowych, włącznie z tanimi alternatywami dla ekranów plazmowych. Najaktrakcyjniejszych modeli nie będzie jeszcze można kupić w najbliższych miesiącach, ale kilka z nich na pewno wartych jest oczekiwania. Do najbardziej spektakularnych i obiecujących technologii zaprezentowanych podczas pokazów należy OLED czyli 'organic light-emitting diode' , dzięki której można produkować cienkie, jasne i energooszczędne wyświetlacze, które już zaczynają pojawiać się w samochodowych odtwarzaczach audio czy telefonach komórkowych. Firmy Kodak i Pioneer przedstawiły już prototypy małych, kolorowych paneli OLED skonstruowanych z myślą o komputerkach Palm i Pocket PC.

Panele OLED emitują naturalnie światło, więc nie wymagają tylnego podświetlania, co pozwala aby były cieńsze i pobierały mniej mocy od ekranów LCD [liquid crystal display].

Kodak zamierza wprowadzić na rynek całą serię stworzonych w organicznej technologii mikrowyświetlaczy, włącznie z 'nagłownymi' ekranikami dla konsol do gier i komputerów PC, a jako przykład licencjat Kodaka firma EMagin przedstawiła pracujący w systemie Linux zegarek PDA opracowany wraz z IBM Research. Urządzenie posiada ekranik typu 'OLED on silicon' o rozdzielczości 640x480 pikseli o rozmiarach 0,87x0,65 cala pozwalający na wyświetlanie dwunastu linii. Z kolei gigant chemiczny DuPont i jego oddział DuPont Displays przedstawił elastyczny wyświetlacz wyprodukowany w technologii 'OLED on polymer', który można dowolnie wyginać.

Inni uczestnicy Society for Information Display 2001 skoncentrowali się na modelach o większym formacie, ale wyprodukowanych taniej i lepiej od obecnie oferowanych. Toshiba przedstawiła 20,8 calowy monitor LCD z rozdzielczością QUXGA 3,200x2,400 pikseli, a Samsung zaprezentował 24 calowy panel UXGA o rozdzielczości 1,920x1,200 pikseli, którego 'response time' wynosi 25 milisekund czyli wystarczający do poprawnego odtwarzania filmów wideo. Najwięcej emocji wśród 'wielkoformatowców' wzbudzały oczywiście płaskie panele plazmowe, ale ze względu na swoje wysokie ceny, tańsze rozwiązania zastępujące technologię plazmową cieszyły się również sporym zainteresowaniem. Jedną z takich propozycji przedstawił Philips Components prezentując 64 calowy panel wykonany w technologii LCoS czyli 'liquid crystal on silicon' opracowanej przez Engaze. Rozwiązanie jest tańsze od plazmy i wymaga panela jedynie o kilka cali grubszego od ekranów plazmowych. Z kolei firma IFire Technology stawia na nieorganiczną technologię EL [electroluminescent], która według twórców jest 40% tańsza od plazmy i lepiej sprawdza się w zastosowaniach motoryzacyjnych.

www.sid.org


Zobacz również