Świetlisty szlak

Technologia druku laserowego z użyciem głowicy LED to domena japońskiej firmy Oki. Mimo iż na świecie wciąż dominują klasyczne rozwiązania laserowe, Oki nie rezygnuje z rozwijania swojej linii produktów. Niedawno firma wprowadziła trzy nowe modele drukarek, w tym jedną kolorową.


Technologia druku laserowego z użyciem głowicy LED to domena japońskiej firmy Oki. Mimo iż na świecie wciąż dominują klasyczne rozwiązania laserowe, Oki nie rezygnuje z rozwijania swojej linii produktów. Niedawno firma wprowadziła trzy nowe modele drukarek, w tym jedną kolorową.

Świetlisty szlak
Druk laserowy oparty na LED różni się od konwencjonalnego tym, że głowica naświetlająca bęben jest nieruchoma i składa się z kilkuset świecących diod. Każda z nich odpowiada jednemu punktowi wydruku, a wszystkie razem odwzorowują jeden wiersz obrazu.

W klasycznym rozwiązaniu laserowym jedna dioda laserowa poprzez układ optomechaniczny (system soczewek i luster, w którym ostatnie, ruchome lustro sześciokątne kieruje wiązkę na bęben) naświetla odpowiednie miejsca na bębnie.

System z nieruchomą głowicą LED jest szybszy, bo naświetla cały wiersz. Jest też trwalszy i tańszy, bowiem w głowicy nie występują skomplikowane i drogie mechanizmy ruchome. Dlatego właśnie Oki daje na głowicę LED wieczystą gwarancję.

Dwie do biura

Dwa nowe modele drukarek Oki skierowane są do firm, w których nacisk kładzie się na wydajność i niezawodność urządzeń za rozsądną cenę. Okipage 20 Plus przeznaczona jest dla zespołów roboczych średniej wielkości, natomiast Okipage 24dx - dla średnich firm lub departamentów w dużych instytucjach.

Okipage 20 Plus o rozdzielczości 1200 dpi wyposażona jest w mikroprocesor RISC 120 MHz i standardową pamięć RAM 16 MB (z możliwością rozbudowy do 80 MB). Wydruk pierwszej strony następuje po 7,4 s, a następne drukowane są z szybkością 20 str./min. Standardowa pojemność podajnika papieru to 630 kartek, lecz dodatkowe moduły zwiększają tę wartość do 1790 kartek.

Okipage 24dx oferuje te same parametry wydruku i opcje podajników papieru co model 20 Plus, lecz różni się wyższą szybkością pracy (do 24 stron na minutę; pierwsza strona po 6,7 s) oraz możliwością druku dwustronnego. W tym drugim trybie wydajność urządzenia nie maleje: 24dx drukuje 12 kartek na minutę. Dwustronne drukowanie może przyczynić się do znacznego zmniejszenia zużycia papieru w wielu biurach - a to przekłada się nie tylko na oszczędność pieniędzy, lecz i środowiska naturalnego.

Modele 20 Plus i 24dx wyposażone są w port równoległy i szeregowy.

W kolorze i szybko

Świetlisty szlak
Trzecia z nowych drukarek, Okipage 8c Plus, należy do zupełnie innego segmentu - cenowego i wydajnościowego, bo jej zadaniem jest drukowanie w kolorze z rozdzielczością 600 dpi. Szybszy procesor 200 MHz i większa pamięć 32 MB z możliwością rozbudowy do 144 MB muszą sprostać obróbce znacznie większej ilości danych.

Oki opracowała technologię, która ma znacznie przyspieszyć proces druku w kolorze. W przeciwieństwie do innych kolorowych laserów, w Okipage 8c Plus zastosowano jednoprzebiegową metodę druku. Kartka papieru przechodzi kolejno przez zespół czterech głowic drukujących LED wraz z bębnami, ułożonych jedna za drugą - każda z nich odpowiada jednej barwie składowej (CMYK). W rozwiązaniach wieloprzebiegowych kartka papieru czterokrotnie musi przejść pod tą samą głowicą, co wydłuża czas i obniża jakość drukowania.

Okipage 8c Plus teoretycznie powinna być znacznie szybsza od konkurentów, bowiem producent informuje o 8 stronach kolorowych na minutę. Jednak w testach przeprowadzonych przez PC World Test Center drukarka Oki wykazała szybkość raptem 1,3 kolorowej strony na minutę - tylko nieznacznie więcej od średniej 1 str./min. dla 10 konkurentów z tradycyjnym systemem wieloprzebiegowym, reklamowanych jako 4 str./min. Te słabe wyniki spowodowane są ustawieniem schładzania, które wyłącza drukarkę już po 3 minutach bezczynności. Ponieważ nie można tego zmienić, czasy wydruku obejmują również względnie długi czas rozgrzewania. W firmach, gdzie drukarka będzie stale zajęta i nie zdąży się schłodzić, wydajność powinna być lepsza. System jednoprzebiegowy ma także pewną wadę: podczas druku tekstu monochromatycznego kartka i tak musi przejść tę samą drogę, w związku z czym użytkownik nie zyskuje na czasie. Potwierdził to test PC World Test Center, w którym Okipage 8c Plus uzyskała szybkość 4,7 str./min., podczas gdy wieloprzebiegowi konkurenci drukowali z prędkością od 7,5 do 8,8 stron na minutę.

Testy wykazały natomiast rzeczywiście wysoką jakość druku zarówno tekstu, jak i grafiki.

Wszystkie trzy nowe drukarki Oki występują również w odmianie "/n", czyli z wbudowaną kartą sieciową Fast Ethernet 10/100 Base TX. Za pomocą przeglądarki internetowej można monitorować ich stan oraz zmieniać ustawienia.

Oki udziela 12 miesięcy gwarancji. Naprawa w dni robocze w ciągu 24 godzin od chwili zgłoszenia.

Skanerokopiarka

Oprócz drukarek LED Oki proponuje urządzenie wielofunkcyjne SC1000. Podłączone bezpośrednio do drukarki pełni funkcję kopiarki - zeskanowany dokument przesyłany jest w postaci pliku PCL, co pozwala na jego natychmiastowy wydruk. Natomiast we współpracy z pecetem SC1000 staje się ko- lorowym skanerem.

Urządzenie zapewnia rozdzielczość wydruku 300 lub 600 dpi oraz powiększenie od 25 do 400 procent (w tym 10 zaprogramowanych ustawień).

Skanować można z rozdzielczością 300 na 600 dpi lub 4800 dpi.