Świetlne wojny : Blu-ray vs HD DVD

Walka pomiędzy HD DVD i Blu-ray na dobre rozgorzała zaledwie przed kilkoma miesiącami, gdy na rynek trafiły pierwsze odtwarzacze nowych formatów. O wojnie tej słyszymy jednak od tak dawna i wciąż nie znamy wyników starcia. Może się okazać, że konsumenci będą skazani na oba niekompatybilne formaty, bo - pomimo wysiłków firm popierających jedno czy drugie rozwiązanie - jak na razie żadne z nich nie uzyskało zdecydowanej przewagi. A może zwycięzcą "wojny formatów" będzie jakaś inna technologia? Wszak HD DVD i Blu-ray to nie jedyni pretendenci do miana "następcy DVD" - jest przecież jeszcze format FVD, są dyski holograficzne, jest też ukraiński format VCDHD...

Cóż, pretendentów do przejęcia schedy po wysłużonych dyskach DVD jest wielu - faktem jednak jest, że poważnych kandydatów jest dwóch - stworzony przez Sony format Blu-ray oraz opracowany przez Toshibę i NEC-a standard HD DVD. Część specjalistów jest zdania, że o wyniku starcia pomiędzy nimi zdecydują studia filmowe oraz Microsoft. Konsumenci wybiorą ten format, którego zwolennicy zaproponują bardziej atrakcyjne tytuły filmów, a opowiedzenie się koncernu z Redmond po stronie jednego ze sposobów zapisu zdecyduje o jego powodzeniu na rynku IT.

Świetlne wojny : Blu-ray vs HD DVD

Odtwarzacz Blu-ray BDP-S1 firmy Sony

Branża podzielona

Świetlne wojny : Blu-ray vs HD DVD

W USA są już dostępne filmu na płytach HD DVD i Blu-ray.

Problem w tym, że studia filmowe podzieliły się i część z nich wspiera Blu-ray, część HD DVD, a niektóre proponują tytuły na obu nośnikach. Z kolei, jak wiadomo, Microsoft poparł HD DVD i proponuje taki właśnie napęd dla swojej konsoli Xbox 360. Niestety, wbrew oczekiwaniom, nie przesądziło to o wyniku sporu. Sony forsuje bowiem format Blu-ray, który trafi do PlayStation 3. Ponadto do japońskiej firmy należą takie studia filmowe jak Sony Pictures Studios, Columbia TriStar, MGM i United Artists. Mocnym argumentem jest też fakt, że poprzednie edycje konsoli PS okazywały się rynkowymi przebojami.

Grupy promujące oba formaty chwalą się na swoich stronach internetowych firmami, które je poparły. Wystarczy spojrzeć na spis tych przedsiębiorstw, by stwierdzić, że walka nie będzie łatwa. HD DVD jest popierane przez takich gigantów, jak Toshiba, NEC, Sanyo, Fuji, HP, Microsoft, Hitachi, Fujitsu, Intel, Mitsubishi czy Canon. Z kolei po stronie Blu-ray opowiedziały się Apple, Dell, Samsung, Sharp, TDK, Sun, Sony, Pioneer, Matushita, HP, Hitachi oraz LG.

Na obu listach zachodzą ciągłe zmiany. Jedni porzucają dotychczasowych sojuszników i dołączają do obozu przeciwnika, inni z kolei wychodzą z założenia, że pokorne cielę dwie matki ssie i czekają na rozstrzygnięcie w obozach obu rywalizujących grup.

Świetlne wojny : Blu-ray vs HD DVD

Porównanie DVD, HD DVD oraz Blu-ray