Święto internautów

W dniach 8-9 września na Trakcie Królewskim w Warszawie odbędzie się "Parada internautów" - święto polskich użytkowników Internetu. Impreza jest organizowana przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, NASK oraz władze Warszawy. Organizatorzy spodziewają się ok. 5 tys. uczestników. Oficjalnego otwarcia parady dokona prezydent Warszawy, Paweł Piskorski, później Traktem Królewskim wyruszy kolumna złożona z kilku lawet "w amerykańskim stylu" oraz internautów. Odbędzie się również wiele imprez towarzyszących: koncerty, turnieje gier, warsztaty, a nawet (uwaga!) "internetowy" ślub.

W dniach 8-9 września na Trakcie Królewskim w Warszawie odbędzie się "Parada internautów" - święto polskich użytkowników Internetu. Impreza jest organizowana przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, NASK oraz władze Warszawy. Oficjalnego otwarcia parady dokona prezydent Warszawy, Paweł Piskorski, później Traktem Królewskim wyruszy kolumna złożona m.in. z kilku lawet "w amerykańskim stylu", cheerleaderek, motocyklistów oraz oczywiście... internautów. "Trudno oceniać liczbę uczestników imprez otwartych. Spodziewany się ok. 5 tys. uczestników" - mówi Jolanta Jastrzębska z Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.

Wojsko promuje Half-Life

Sobotni przemarsz ulicami stolicy to tylko jedna z wielu atrakcji, jakie czekają w ten weekend na warszawskich w ramach "Parady internautów". Pozostałe to m.in. scena MP3 Wirtualnej Polski, cyberkulturalny maraton filmowy w kinie Kultura, "chaty" z artystami i politykami, warsztaty internetowe, pokazy wojskowych gier strategicznych, Ogólnopolski Turniej Half-Life Counterstrike (współorganizowany przez Sztab Generalny Wojska Polskiego) oraz koncerty zespołów muzycznych. Internetowi romantycy będą mogli uczestniczyć w ślubie pary internautów, którzy poznali się na jednej z list dyskusyjnych, zaś w sobotni wieczór na placu Zamkowym zagra Gwiazda Wieczoru - zespół Republika. Szczegółowy program imprezy można znaleźć pod adresem:http://www.parada.pl .

Zobacz również:

  • Rosja wyrzucona z Mobile World Congress (MWC)
  • The NBA Exhibition - wyjątkowa wystawa nie tylko dla fanów NBA
  • Obi-Wan Kenobi - premiera, trailer, obsada. Co zobaczymy w serialu Disney+

Hasło parady brzmi "Touch me - Dotknij", bowiem - jak mówią organizatorzy - ma ona być okazją do spotkania "twarzą w twarz" z ludzi, którzy do tej pory znali się jedynie w sieci. Nie znaczy to oczywiście, że w czasie dwudniowej parady nie będzie można w centrum stolicy "posurfować" po sieci. Już od sobotniego ranka w okolicach Traktu Królewskiego będą działały bezpłatne kawiarenki internetowe (w okolicach Pałacu Prezydenckiego pojawi się nawet mobilna kawiarenka - Autobus Internetowy).

Jesteśmy pierwsi!

"Chcemy, aby parada stała się imprezą cykliczną, choć nie wiemy jeszcze, czy zawsze będzie odbywała się we wrześniu. Z tego, co wiem, jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie, a może nawet na świecie. Do tej pory chyba nikt nie próbował wyjść z Internetem na ulicę, a wydaje mi się, że to najbardziej naturalny sposób promowania tego niezwykłego medium" - powiedziała nam Jolanta Jastrzębska. "Impreza z założenia jest przedsięwzięciem niekomercyjnym. Ma raczej charakter edukacyjny. Choć muszę przyznać, że zainteresowanie sponsorów współpracą z nami było dużo" - podkreśliła J. Jastrzębska.

Jak twierdzą organizatorzy, głównym celem parady jest promowanie nowoczesnych technologii oraz zorganizowanie pierwszego w Polsce spotkania internautów nie zrzeszonych pod barwami żadnego z portali. Parada promuje swobodną komunikację międzyludzką, będącą podstawą wymiany myśli, doświadczeń i bogactwa kulturowo-cywilizacyjnego naszego globu. Zdaniem organizatorów, dzięki "Paradzie internautów" Warszawa stanie się pierwszym miastem na świecie, które przyczyni się do budowy mostów komunikacyjnych, a tym samym rozwoju demokracji i tolerancji. Honorowy patronat na imprezą objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

"Parada internautów" będzie preludium do świętowania 10-lecia polskiego Internetu, którego obchody planowane są na 14 września. Więcej informacji na temat historii powstania polskiej sieci można znaleźć na stronach naszego serwisu w przygotowanej specjalnie z tej okazji sekcji 10 lat polskiego Internetu (http://www.pcworld.pl/10lat ). Jednocześnie przypominamy, że do 14 września trwa plebiscyt czytelników, który pozwoli wyłonić najciekawsze internetowe wydarzenia mijającej dekady. Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie. Formularz głosowania jest zamieszczony na stronie:http://www.pcworld.pl/ocena/10lat.asp .