Syberyjski superkomputer

W syberyjskim mieście Tomsk powstanie nowy superkomputer o nazwie SKIF Cyberia. Komponentów do jego budowy dostarczą firmy Tyan Computer i Chenbro Micom, a głównym wykonawcą projektu będzie spółka T-Platfroms. Maszyna ma być najszybszą w całym regionie Europy Wschodniej i byłych republik radzieckich, a moc obliczeniowa rzędu 7,8 teraflopa na sekundę będzie plasować ją na 60. pozycji na liście najszybszych superkomputerów na świecie.

Do budowy superkomputera posłużą dwuprocesorowe serwerowe płyty główne Tempest i5000VF (S5380), dostarczone przez Tyan Computer i wyprodukowane przez Chenbro obudowy RM11702 1U. Klaster będzie się składał z 283 węzłów (na każdy z nich przypadną 2 dwurdzeniowe procesory Intel Xeon 5150 Woodcrest), będzie też wyposażony w przestrzeń dyskową o pojemności 22,5 TB oraz 1,1 TB pamięci RAM. Komputer zostanie zbudowany na znajdującym się w Tomsku uniwersytecie. Jego budowa ma być ukończona na przełomie 2006/2007 r.

Superkomputery: wszystko, czego nie wiesz i o co bałeś się zapytać

Jaki jest najszybszy superkomputer na świecie? Czy w Polsce istnieją bardzo wydajne maszyny? Do czego wykorzystuje się moc obliczeniową superkomputerów? Z jakich procesorów się je buduje? Czy da się łatwo przeliczyć teraflopy na megaherce? Która firma dominuje na liście TOP 500, czyli najwydajniejszych superkomputerów na świecie?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule "Superkomputery: wszystko, czego nie wiesz i o co bałeś się zapytać"

Planowana moc obliczeniowa 7,8 tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę plasuje SKIF Cyberię na 60. pozycji listy Top500. Ostatnia edycja rankingu najszybszych komputerów na świecie została jednak opublikowana w czerwcu br., a już w przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowane jej kolejne wydanie. Biorąc pod uwagę zmiany, jakie dokonują się w branży superkomputerów, SKIF Cyberia w chwili zakończenia budowy może na liście Top500 zajmować nieco dalszą pozycję.