Symantec: Norton Antivirus 2009 jest najszybszy na świecie!
-
- Łukasz Bigo,
- 01.10.2008, godz. 10:51
Symantec: często się aktualizujemy
Zgodnie z pomiarami wykonanymi przez niezależne laboratorium AV-Test Labs wykonanymi w okresie 1.08-28.08, Norton Antivirus 2009 i Norton Internet Security 2009 najczęściej pobierały uaktualnienia baz sygnatur szkodliwego oprogramowania.
Podczas gdy Avast robił to raz dziennie, Microsoft OneCare - 3 razy dziennie, Kaspersky - 25 razy dziennie, to produkty firmy Symantec - aż 222 razy dziennie (!). Ściągane pliki są małe, ale należy o nich pamiętać, gdy korzystamy z łącza z limitem pobieranych danych wynoszącym kilkaset megabajtów.

Średnia liczba pobieranych uaktualnień na dobę (źródło: AV-Test Labs, Symantec)
Symantec: skanujemy inaczej
NAV 2009 i NIS 2009 wykorzystują nowe metody skanowania plików. Pewne aplikacje badane są tylko raz (np. firefox.exe, outlook.exe), a następnie program zgłasza je do centrali firmy jako potencjalnie bezpieczne. Przy drugim skanowaniu zostaną już ominięte, co przyspiesza proces poszukiwań złośliwego software'u.
Pliki *.exe mogą należeć do następujących kategorii:
-- Community Trusted (czyli takich, które większość użytkowników uznała za godne zaufania lub które zostały przeskanowane na wielu komputerach i nigdy nie okazały się niebezpieczne)
-- Norton Trusted (czyli takich, które zostały gruntownie sprawdzone przez firmę Symantec, w tym m.in. wiele plików wykonywalnych i bibliotek systemu Windows oraz pakietu Microsoft Office)
-- pozostałe (czyli takie, które muszą być skanowane).
Dzięki takiemu podejściu czas kompletnego skanowania systemu znacząco się skraca. Na przykładowej maszynie stosowanej przez firmę Passmark trwa on zaledwie 33 sekundy, podczas gdy na tym samym sprzęcie G Data Internet Security 2008 potrzebuje 206 sekund, a AVG Internet Security 2008 - 355 sekund.

Czas kompletnego skanowania komputera (źródło: Passmark, Symantec)
Żeby użytkownik miał poczucie pełnej władzy nad obciążeniem komputera, które generują aplikacje z linii Norton, w interfejsie użytkownika pojawiły się monitory obciążenia procesora oraz pamięci. W każdej chwili można podejrzeć, jaki wpływ na szybkość pracy systemu ma obecność NAV 2009 lub NIS 2009 w systemie.
Wniosek? Jeśli wszystkie deklaracje Symanteca okażą się prawdą, będziemy mieli do czynienia z małą rewolucją, a aplikacje firmowane nazwiskiem Petera Nortona w końcu staną się szybkie i wydajne.
Pozostaje nam więc czekać na testy wykonane przez niezależne laboratoria badawcze, w tym przez lab PC Worlda.