Symantec: Ponad połowa byłych pracowników firm przyznaje się do kradzieży danych

Symantec oraz Ponemon Institute ogłosiły wyniki wspólnych badań przeprowadzonych na grupie pracowników, którzy w 2008 roku stracili pracę lub z niej odeszli. Aż 59 proc. respondentów przyznało się do kradzieży poufnych informacji z firmy, takich jak dane klientów. Z badań wynika, że jeśli przedsiębiorstwa realizowałyby lepiej politykę zapobiegania utracie danych, wiele z tych przypadków nie miałoby miejsca.

Ponadto 61 proc. respondentów, którzy przyznali się do kradzieży danych, stwierdziło, że nie mają dobrego zdania o swoim byłym pracodawcy. Wśród najczęściej wynoszonych informacji znalazły się: adresy e-mailowe, dane pracowników, informacje o klientach, w tym listy kontaktów oraz inne niezwiązane z finansami dane ich byłego pracodawcy. Proceder ten jest najbardziej rozpowszechniony w sektorze usług finansowych.

Podsumowanie wyników badania:

- 53% respondentów nagrywało firmowe dane na nośniki CD lub DVD, 42 proc, na pamięci przenośne USB, a 38 proc. przesyłało informacje na prywatne skrzynki mailowe.

- 79% weszło w posiadanie danych firmowych bez zgody pracodawcy.

- 82% respondentów stwierdziło, że pracodawcy nie przeprowadzali audytu lub przeglądu dokumentów drukowanych i elektronicznych przed ich odejściem z pracy.

- 24% badanych po odejściu z firmy miało dostęp do systemu komputerowego lub sieci swojego byłego pracodawcy

Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2009 roku w Stanach Zjednoczonych na grupie 1000 pracowników, którzy w 2008 roku zostali zwolnieni lub odeszli z pracy.

źródło: Symantec