Symantec: Vista wygląda nieźle, ale idealnie nie jest

Koncern Symantec opublikował trzeci z kolei raport, analizujący poziom bezpieczeństwa systemu Windows Vista. Jego autorzy tym razem zajęli się problemem bezpieczeństwa jądra systemu operacyjnego - i choć przyznają, że Microsoft wykonał w tym zakresie sporo dobrej roboty, to jednocześnie wytykają koncernowi kilka błędów. Gigant z Redmond spokojnie odpiera zarzuty - przedstawiciele koncernu tłumaczą, iż wszystkie krytyczne uwagi dotyczą wczesnych wersji Visty i w większości przypadków problemy zostały już rozwiązane.

Jeden z autorów raportu - Matthew Conover - przyznaje, że analiza dotyczy builda 5365 Visty i że jest bardzo prawdopodobne, że wiele problemów zostało usuniętych w kolejnych wydaniach testowych systemu.

Conover napisał m.in., że Microsoft wprowadził zasadnicze zmiany do architektury swojego systemu operacyjnego - w tym m.in. szereg zabezpieczeń, uniemożliwiających nieautoryzowanym programom uzyskanie dostępu do jądra Visty. Zaowocowały one - zdaniem przedstawiciela Symanteka - "znaczącym ograniczeniem możliwości przeprowadzenia ataku na system".

Autor raportu zastrzega jednak, iż podczas analiz kodu znalazł kilka słabych punktów, które mogą zostać wykorzystane do obejścia wprowadzonych przez Microsoft zabezpieczeń. Conover wytknął m.in., iż możliwe jest ominięcie systemu "PatchGuard" oraz wyłączenie mechanizmu, uniemożliwiającego wykorzystanie nieautoryzowanych sterowników

Przedstawiciele Microsoftu podziękowali ekspertom z Symanteka za wsparcie - wyjaśnili też przy okazji, że większość problemów opisanych w raporcie została usunięta w kolejnych wydaniach testowych Windows Vista.