Symantec chce poprawić Vistę...

...a dokładnie rzecz ujmując, wbudowany w ten system mechanizm User Account Control, który zdaniem Rowana Trollope'a, szefa pionu inżynieryjnego w Symanteku, jest niedopracowany i nie spełnia należycie swojej funkcji.

UAC to mechanizm zarządzania uprawnieniami, który w zamierzeniach twórców miał chronić system operacyjny przed zagrożeniami ze strony wirusów i złośliwego oprogramowania oraz modyfikacją ważnych ustawień. W rzeczywistości generuje on dużą liczbę alertów, często niepotrzebnych, bo dotyczących podstawowych operacji dokonywanych w systemie, co wielu użytkowników skłania do wyłączenia tej usługi.

Producent oprogramowania antywirusowego uważa, że użytkownicy komputerów nie powinni tkwić w przeświadczeniu, że po instalacji Visty posiadanie oprogramowania zabezpieczającego stanie się zbędne (taka sytuacja odbiłaby się niekorzystnie na wynikach finansowych nie tylko Symanteka, ale i innych firm tworzących aplikacje antywirusowe). Jak pamiętamy bowiem, Vista wyposażona została w szereg narzędzi poprawiających bezpieczeństwo systemu, m.in. udoskonalony firewall i aplikację antyspyware'ową Windows Defender.

Z tego też powodu Symantec zamierza wprowadzić do swojej oferty produkty usprawniające działanie UAC w Viście - Trollope podczas ubiegłotygodniowej prezentacji dla prasy wspomniał, iż mogłaby to być np. dodatkowa "inteligentna warstwa" oprogramowania nałożona na UAC, ułatwiająca korzystanie z niego. Zamierzenia te wymagałyby ścisłej współpracy Symanteka i Microsoftu, jednak przedstawiciele drugiego z wymienionych koncernów twierdzą, że nie otrzymali jeszcze żadnej oficjalnej propozycji.


Zobacz również