Symantec: narzędzie do naprawy uszkodzonego rejestru XP SP3

Firma udostępniła bezpłatne narzędzie czyszczące fałszywe pozycje w rejestrze Windows, które paraliżowały pecety wykorzystujące jej oprogramowanie, po uaktualnieniu do Windows XP SP3 lub Vista SP1.

Narzędzie, SymRegFix, zostało zapowiedziane przez Symantec ponad dwa tygodnie temu, po napływie od użytkowników zgłoszeń o tym, że XP SP3 wypełnia rejestr dużą liczbą fałszywych pozycji.

Firma początkowo oskarżała Microsoft o spowodowanie tego zamieszania, ale później wzięła na siebie cześć odpowiedzialności potwierdzając, iż kombinacja procesu Microsoftu i mechanizmu SymProtect, zawartego w oprogramowaniu konsumenckim Norton, powoduje dodanie błędnych pozycji do rejestru, i zalecając użytkownikom wyłączenie tego mechanizmu przed uaktualnieniem Windows.

SymProtect ma chronić oprogramowanie firmy przed atakami programów złośliwych, zabezpieczając przed nieautoryzowanymi zmianami w rejestrze.

Według informacji podanych przez Symantec, jeżeli niektórzy użytkownicy zauważa, że udostępnione narzędzie nie usuwa wszystkich błędnych kluczy rejestru, to pozostałe "zanieczyszczenia" mogą być utworzone przez Microsoft Fixccs.exe, poza kluczami rejestru utworzonymi przez oprogramowanie Symantec.

Wcześniej, firma zidentyfikowała ten program jako źródło problemów leżących po stronie Microsoftu, twierdząc, iż także inne oprogramowanie ochronne, które monitoruje zmiany w rejestrach może powodować ich zanieczyszczenie, chociaż niewiele takich incydentów zgłoszono do tej pory na forum usług wsparcia Microsoftu.

Symantec udostępniła także - za pośrednictwem usługi LiveUpdate - łatki zapobiegające niszczeniu rejestrów. Aby je sprowadzić, użytkownik musi uruchomić w ramach swojego programowania ochronnego usługę LiveUpdate i następnie przeładować pecet przed uaktualnieniem do Windows XP SP3 lub Vista SP1.

Informacja o tym, że problem może dotyczyć także uaktualnienia Vista SP1 pojawiła się tydzień temu, wcześniej uważano, że dotyczy on tylko XP SP3.

SymRegFix można sprowadzić z witryny Symantec.