Symantec ostrzega przed niebezpiecznymi aplikacjami w Google Play Store

Znacznie prościej umieścić aplikację w oficjalnym sklepie z aplikacjami na Androida niźli w konkurencyjnych repozytoriach aplikacji. Programy są umieszczane w zasobach Google Play automatycznie, a za przyjęcia odpowiadają algorytmy, a nie zespół cenzorów, jak w App Store od Apple i Windows Marketplace Microsoftu. Z tego powodu znacznie łatwiej trafić na Androidzie na złośliwe aplikacje, przed którymi ostrzega Symantec.

Symantec to firma zajmująca się bezpieczeństwem urządzeń elektronicznych stale monitoruje sklep Google pod kątem złośliwych aplikacji, których zadaniem jest wyłudzanie danych lub pieniędzy od nieświadomych użytkowników. Eksperci tej firmy zaobserwowali ponad 1200 podejrzanych aplikacji w sklepie Play na przestrzeni ostatnich siedmiu miesięcy. Większość z nich Google usuwa niemalże od razu, ale niektóre potrafią być dostępne do pobrania nawet przez kilka dni.

Jori Hamada z Symanteca twierdzi, że chociaż te złośliwe aplikacje obecne są w sklepie dosłownie przez chwilę, muszą zapewniać swoim twórcom stałe źródło dochodów, ponieważ nie zaobserwowano wyraźnego spadku ich liczby w ostatnim okresie. Twórcy takich aplikacji stosują też mnóstwo sztuczek, które obchodzą zabezpieczenia sklepu - jednym ze sposobów jest automatyczne przenoszenie użytkownika z aplikacji na stronę internetową z materiałami pornograficznymi.

Po rejestracji na takiej stronie użytkownik zmuszony jest do zapłaty sporej sumy pieniędzy, o czym nie jest informowany ani przez aplikację, ani przez stronę. Sam program jest za to wyłącznie linkiem do strony www, więc szansa, że algorytmy sklepu wykryją go jako złośliwą aplikację jest minimalna. Warto więc omijać programy tego typu szerokim łukiem. Trzeba też pamiętać, że skala zagrożenia wcale nie jest tak duża, jak firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe chciałyby, abyśmy sądzili

W większości przypadków aby uchronić się przed zainstalowaniem złośliwej lub wyłudzającej dane aplikacji wystarczy zdrowy rozsądek. Należy instalować aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto przeczytać komentarze innych użytkowników i sprawdzić opinie na temat programu lub gry w zaufanych serwisach.