Symantec: rośnie liczba zagrożeń w sieci!


Wiele z tych zestawów wykorzystuje luki w technologii Java, które stanowiły 17 proc. wszystkich odnalezionych we wtyczkach przeglądarek w roku 2010. Najczęściej, bo aż w 39 proc. przypadków, do skorzystania z luk Javy używano zestawu Phoenix.

W roku 2010 dostrzeżono także duży wzrost aktywności hakerów w serwisach społecznościowych. Powszechne stały się metody socjotechniczne. By zachęcić użytkowników do klikania na niebezpieczne łącza, hakerzy podszywali się pod znajomych i stosowali skrócone adresy URL, które pozornie miały kierować do interesujących lub polecanych przez znajomego treści.

Zobacz również:

  • Kilkanaście złotych wystarczy, aby odblokować każdy telefon z Androidem. Tylko iPhone jest bezpieczny
  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj!

Ubiegły rok zaowocował również rozkwitem mobilnych systemów operacyjnych. Razem z nimi rozwijają się związane z nimi zagrożenia. Najniebezpieczniejszą do tej pory techniką było infekowanie programów i ich ponowne umieszczanie w sklepach z aplikacjami. W 2010 roku odkryto 163 luki w systemach mobilnych, co stanowi wzrost o 42 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Pozostałe statystyki

Według raportu, w 2010 roku liczba sygnatur antywirusowych osiągnęła 10 mln. Oznacza to, że przez rok przybyło ponad 2 mln nowych sygnatur. Liczba zagrożeń osiągnęła w ubiegłym roku 286 mln, a przeprowadzonych ataków 3,1 mld. Codziennie było ich o 93 proc. więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

Symantec podaje, że w ubiegłym roku systemy wykrywania i zapobiegania włamaniom IPS zwiększyły swój udział w rozpoznawaniu zagrożeń. W 2010 roku zablokowano dzięki nim tyle samo ataków, co dzięki tradycyjnym antywirusom.

Ponadto, ciekawie prezentuje się statystyka dotycząca przeglądarek internetowych. Najwięcej luk wykryto w Chrome (191). Następne był Safari (119), Firefox (100), IE (59) oraz Opera (31). Symantec podaje jednak, że Chrome naprawiał wykryte luki już w przeciągu jednego dnia, a najwięcej czasu potrzebował na to Internet Explorer.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: