Symantec zgubił 50 smartfonów. Zobaczcie co zrobili szczęśliwi znalazcy

Zajmująca się bezpieczeństwem firma Symantec przeprowadziła interesujący eksperyment, dzięki któremu udało jej się sprawdzić jak mieszkańcy wybranych miast Ameryki i Kanady postępują w przypadku znalezienia smartfona. Jak myślicie, jaki odsetek z nich starał się oddać znalezione urządzenie właścicielowi, a jaki próbował pozyskać znajdujące się na nim dane?

Eksperyment pod nazwą "Smartphone Honey Stick Project" został przeprowadzony przez firmę Symantec na terenie czterech miast amerykańskich (New York City, Washington DC, Los Angeles, San Francisco) oraz Ottawy w Kanadzie. Jego autorzy "zgubili" w publicznych miejscach 50 smartfonów (niestety nie podano jakich). Żaden nie posiadał zabezpieczenia w postaci hasła, lecz za to każdy miał zapisany kontakt, w którym można było znaleźć dane właściciela oraz numer, pod którym można się z nim było skontaktować.

Wyniki eksperymentu

Okazało się, że 25 z 50 szczęśliwych znalazców skontaktowało się z właścicielem, aby oddać mu zgubę. Czy to dobry wynik? Myślę, że tak.

Inaczej sprawa ma się jednak, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszych danych, co potwierdzają poniższe statystyki:

- 96% osób "grzebało" w znalezionym smartfonie

- 80% z nich próbowało uzyskać dostęp do firmowych plików

- 60% próbowało dotrzeć do informacji dotyczących serwisów społecznościowych oraz poczty elektronicznej, z których korzystał właściciel

- 50% próbowało dostać się do firmowego serwera uruchamiając fałszywą aplikację "Remote Admin"

- 43% próbowało dostać się do konta bankowego właściciela smartfona

Jaki płynie z tego wniosek? Ano taki, że o ile na zwrócenie zagubionego smartfona możemy jeszcze liczyć (przynajmniej na terenie miast objętych badaniem), o tyle nie możemy praktycznie w ogóle oczekiwać uczciwości w zakresie ochrony naszych danych. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku urządzeń firmowych mogących faktycznie przechowywać bardzo ważne informacje.

Jak się przed tym zabezpieczyć? Najprościej korzystając z dwóch rozwiązań: hasła oraz usługi pozwalającej na wyczyszczenie zdalnie pamięć smartfona.

Symantec przygotował jeszcze kilka innych rad dla korporacji i konsumentów, które znajdziecie pod tym adresem.

Źródło zdjęcia: Symantec.com