Symbian Belle - aktualizacja już wkrótce

Na początku 2011 roku Nokia zapowiedziała, że głównym systemem operacyjnym jej smartfonów zostanie Windows Phone. Praktycznie oznacza to rezygnację z Symbiana. Mimo to Nokia ciągle wydaje i zapowiada kolejne modele smartfonów z tym systemem, a jego nowa wersja wygląda zachęcająco.

Nokia 701
Symbian Belle będzie domyślnie zainstalowany w zapowiadanych smartfonach Nokia 600, 700 i 701. Swój system Symbian 3 oraz Symbian Anna będą mogli zaktualizować również posiadacze Nokii N8, E6, E7, C6-01, C7 oraz X7. Możliwe, że dotyczy to także Nokii 500, ale na stronie Symbian Belle nie wymieniono tego modelu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowa wersja Symbiana ukaże się 26 października. Wiadomość ta nie została potwierdzona, ale informacja z serwisu NokiaTweet wskazuje, że jest ona bardzo prawdopodobna. Właśnie tego dnia ma odbyć się również konferencja Nokia World w Londynie.

Zobacz również:

  • Android 13 - Sprawdź czy Twoje urządzenie dostanie aktualizację [AKTUALIZACJA 26.01.2022]

Nowa wersja Symbiana będzie przesyłana bezpośrednio na kompatybilne urządzenia, których użytkownicy będą nią zainteresowani (aktualizacja over the air). Będzie też dostępna za pomocą pakietu OVI. Sam system prezentuje się bardzo ciekawie - widać w nim sporo pozytywnych zmian i usprawnień. Wydaje się być ciekawą, ale mocno spóźnioną odpowiedzią na Androida.

Niedługo Nokia zaprezentuje pierwszy smartfon z systemem Widnows Phone. W związku z tym Symbian będzie stopniowo tracił znaczenie na rynku i zainteresowanie deweloperów. Nokia mogłaby jednak znaleźć dla niego miejsce obok smartfonów z systemem Microsoftu. Podobnie robi Samsung ze swoim systemem Bada i Androidem. Na razie jednak nie wiele wskazuje na to, by fińska firma tyła zainteresowana takim rozwiązaniem.

Poniżej materiał filmowy prezentujący interfejs Symbiana Belle.