Symbian OS - jest wersja 9.5

Konsorcjum Symbian ogłosiło dostępność nowej wersji systemu operacyjnego dedykowanego do urządzeń mobilnych - Symbian OS 9.5. Charakteryzuje się on między innymi mniejszym zapotrzebowaniem na pamięć i moc procesora, szerszą gamą funkcji multimedialnych, czy też wsparciem dla standardów mobilnej telewizji DVB-H i ISDB-T.

Mimo, że na pojawienie się nowej wersji systemu w sprzedawanych urządzeniach przyjdzie nam jeszcze poczekać kilkanaście miesięcy, to warto przyjrzeć się pokrótce, co zaoferuje nam nowe wydanie. Po pierwsze jest ono w pełni kompatybilne z poprzednimi wersjami 9.x. Oprócz tego oferuje zwiększoną wydajność, przy jednoczesnym mniejszym zapotrzebowaniu na moc procesora i pamięć. Przekłada się to na dłuższą pracę baterii i możliwość uruchomienia go na obecnym sprzęcie bez straty wydajności.

Wersja 9.5 wprowadza wsparcie dla cyfrowej telewizji (DVB-H, ISDB-T) oraz usług związanych z lokalizacją, a także nowe, zaawansowane funkcje dla aparatów montowanych w telefonach. Poprawione zostały także funkcje łączenia się urządzeń z komputerami osobistymi, dzięki czemu znacznie poprawi się synchronizacja danych, czy przesyłanie muzyki, obrazów i filmów.

Zaawansowani użytkownicy będą mogli korzystać także z roamingu Wi-Fi - 3G, pozwalającego na korzystanie z funkcji takich jak VoIP gdy urządzenie będzie w zasięgu sieci Wi-Fi (z możliwością automatycznego przełączania się na sieć 3G).

Więcej informacji.